Opoka - Portal katolicki
opoka.news
Pekao


NA PAPIESKIE ZAPROSZENIE

Narodowa Pielgrzymka do RzymuW pierwszych dniach lipca br. tysiące Polaków wyruszy na Narodową Pielgrzymkę do Rzymu. Choć od ponad dwudziestu lat rodacy Jana Pawła II udają się do Wiecznego Miasta, by nawiedzieć święte miejsca i spotkać się z Następcą świętego Piotra, nigdy jeszcze żadna pielgrzymka nie została nazwana narodową.

W liście o pielgrzymowaniu do miejsc świętych związanych z historią zbawienia Ojciec Święty Jan Paweł II napisał: "Nie pozostaje mi zatem nic innego, jak zaprosić serdecznie całą chrześcijańską wspólnotę, aby w duchu wyruszyła na szlaki jubileuszowej pielgrzymki. Będzie ją można odbyć w wielu różnych formach... Z pewnością jednak wielu przeżyje ją wyruszając naprawdę w drogę do miejsc, które odegrały szczególnie doniosłą rolę w dziejach zbawienia". W odpowiedzi na papieskie zaproszenie Krajowy Komitet Obchodów Roku Jubileuszowego zaproponował, by Kościół katolicki w Polsce odbył dwie narodowe pielgrzymki - jedną do Ziemi Świętej, drugą do Rzymu. Obydwie propozycje zostały przyjęte przez Konferencję Episkopatu Polski w kwietniu 1999 r. Jak informują organizatorzy, Narodowa Pielgrzymka do Rzymu liczyć będzie około 30 tys. osób. Wyruszą na nią przede wszystkim ludzie średnio zamożni. Nie zapomniano jednak o najbiedniejszych. W każdej grupie zaplanowano jedno miejsce darmowe. Agencja Własności Rolnej Skarbu Państwa dofinansowała wyjazd dwustu pracowników dawnych PGR-ów z terenu diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej. PFRON wspomógł finansowo wyjazd osób niepełnosprawnych. Specjalnie dla uczestników Narodowej Pielgrzymki PKO BP przygotował kredyt "Pielgrzym", umożliwiający wzięcie w niej udziału ludziom o niskich dochodach. Przewidziano także udział w pielgrzymce Polaków żyjących za wschodnią granicą. Pragnący uczestniczyć w pielgrzymce mogli się zgłosić nie tylko do punktów Orbis Travel, lecz do każdego biura podróży, które spełniło kryteria postawione przez organizatorów. Dotyczą one m. in. standardu autokaru, przyjęcia wynegocjowanego z "Wartą" pakietu ubezpieczeń itp.

Organizatorzy spodziewali się, że więcej będzie chętnych do skorzystania z przejazdu pociągami, okazało się jednak, że przyzwyczajenie do podróżowania autokarami jest silne. Niestety, w związku z przepisami dotyczącymi autobusów, wprowadzonymi w tym roku w Rzymie, dotychczasowe możliwości dowożenia pielgrzymów niemal na Plac św. Piotra zostały zlikwidowane. Dlatego pielgrzymi będą się poruszać po Wiecznym Mieście środkami masowej komunikacji. Organizatorzy starali się zminimalizować koszty udziału w Narodowej Pielgrzymce. Zrezygnowano z wykupywania dla każdego uczestnika karty pielgrzyma, która przydaje się raczej osobom przebywającym w stolicy chrześcijaństwa przez dłuższy okres. Ponieważ miejsca noclegowe w Rzymie są bardzo drogie, zdecydowana większość pielgrzymów będzie mieszkała w innych miejscowościach, nawet w odległości 50-60 km.

Każdy uczestnik Narodowej Pielgrzymki otrzyma identyfikator, biało-czerwoną chustę i czapeczkę, przewodnik ułatwiający poruszanie się po Rzymie i modlitewnik. Dzięki identyfikatorowi, jeśli np. odłączy się od grupy, będzie mógł skorzystać z pomocy policjanta, nawet nie znając ani jednego słowa po włosku. W specjalne oznaczenia zostaną wyposażone autokary.

Kulminacyjnym dniem pielgrzymki będzie czwartek, 6 lipca. Tego dnia o godz. 8.00 Ojciec Święty Jan Paweł II odprawi dla uczestników Mszę Świętą na Placu św. Piotra, a wieczorem będzie przewodniczył wspólnej modlitwie. Podczas kolejnych dni nie są przewidziane spotkania z Papieżem.

Trwają starania organizatorów, aby w Narodowej Pielgrzymce do Rzymu mogli wziąć udział w sposób duchowy ci, którzy z różnych względów nie opuszczą swego miejsca zamieszkania. Z całą pewnością z rzymskich uroczystości przeprowadzone zostaną transmisje radiowe. Nie wiadomo jeszcze, czy publiczna telewizja będzie transmitowała na żywo Mszę Świętą i modlitwę wieczorną z Papieżem.

oprac. A. S.


opr. mg/mg 


Podziel się tym materiałem z innymi:


Kliknij aby zobaczyć dokumenty zawierające wybrany tag: pielgrzymowanie papież Rzym organizacja Narodowa Pielgrzymka
 
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W