Tajemniczy Wolin

Warto tak zaplanować swoje wakacje, aby nie tylko odpocząć, ale i poznać ciekawe miejsca: jednym z nich jest wyspa Wolin

Tajemniczy Wolin

W okresie wakacyjnym nadbałtyckie miejscowości odwiedza corocznie wielu wczasowiczów, choć woda tam nie tak ciepła, jak w Egipcie, czy w krajach śródziemnomorskich. W ubiegłym latach upadło kilka dużych biur podróży, a jak wynika z analiz finansowych, sporo biur jest w gorszej kondycji finansowej. W takiej sytuacji dobrym pomysłem urlopowym może być wyjazd na wyspę Wolin.

Bałtyk i Wolin

Kilkanaście tysięcy lat temu Bałtyk był jeziorem, bez połączenia z Morzem Północnym i Atlantykiem i ... za jakiś czas znowu zamieni się w jezioro.

Wolin jest równie młodym geologicznie tworem powstałym po ustąpieniu lądolodu skandynawskiego. To największa polska wyspa (265 km²). Leży u ujścia Odry do Morza Bałtyckiego.

Zaskakuje różnorodnością. Są tam piękne piaszczyste plaże i kurorty, najwyższe i najdłuższe w Polsce klify nadmorskie, także widokowe wzgórza morenowe, a na środku wyspy pełne uroku jeziora otoczone dorodnymi lasami.

Międzyzdroje

Międzyzdroje to najbardziej znany woliński kurort. Do jego atrakcji należą: plaża, molo, promenada nadbrzeżna z odciskami dłoni znanych polskich aktorów, Muzeum Figur Woskowych, Muzeum Przyrodnicze, Rezerwat Żubrów oraz Góra Gosań, a w lipcu odbywa się tu Festiwal Gwiazd. Niedaleko stąd znajdziemy piękne i rozległe lasy Wolińskiego Parku Narodowego (jego symbolem jest orzeł bielik). Fascynujące mogą być długie wycieczki plażą z Międzyzdrojów do Wisełki i dalej do Dziwnowa, lub też z Międzyzdrojów w kierunku Świnoujścia, aż do Niemiec. Zmierzając do Wisełki natrafimy na klify morskie i kamieniste brzegi. Przy odrobinie szczęścia można tam spotkać foki szare. Zwolenników militariów zachęcam do zwiedzenia muzeum dawnej hitlerowskiej broni V3.

Leśne jeziora

Najbardziej znane jest Jezioro Turkusowe położone niedaleko osady Wapnica. Powstało ono w wyrobisku po dawnej kopalni kredy, stąd szmaragdowa barwa wody. |W miejscowości Lubin można zobaczyć pozostałości chyba najdawniejszego na Pomorzu kościoła, zwanego Castellum Lubinum. Ze skarpy rozpościera się tam przepiękny widok na Zalew Szczeciński i wyspy. Z Lubina rozpoczyna się urokliwy leśny szlak biegnący przy brzegach Zalewu do miejscowości Karnocice (malownicze wyspy sitowia, potężne dęby i okazałe sosny).

W śródleśnych uroczyskach niedaleko Warnowa, Kołczewa i Wisełki możemy podziwiać jeziora: Czajcze, Żółwińskie, Domysławskie i Wisełka.

Festiwal Słowian i Wikingów

Festiwal ten odbywa się corocznie na początku sierpnia na wyspie zwanej Ostrów Recławski, położonej w obrębie miejscowości Wolin. Jest to prawdopodobniej największa tego typu plenerowa impreza w naszej części Europy. Zjeżdża się na nią mnóstwo przybyszy z Polski, Danii, Szwecji, Islandii, Niemiec, Węgier, Wielkiej Brytanii, Holandii, a także z krajów o słowiańskim rodowodzie. Atrakcjami są walki Słowian i Wikingów, pokazy przeróżnych rzemiosł, inscenizacje z życia dawnych ludzi, oraz średniowieczne zabawy i muzyka. To prawdziwa wakacyjna gratka.

Tajemniczy Wolin

Wineta

Przed tysiącem lat dzisiejsza niewielka miejscowość Wolin była jednym z największych i najbogatszych miast ówczesnej Europy, miejscem wielkiego handlu, ale także najgroźniejszym gniazdem piratów na Bałtyku, zwanych chąśnikami. Okres jego świetności zakończył się w XII wieku po najazdach Duńczyków. Historyczne relacje tzw. Geografa Bawarskiego z IX wieku mówią o 70 grodach potężnego państwa Wolinian (notatka „wywiadowcza z połowy IX wieku sporządzona dla Ludwika Niemca). Arabski kronikarz Ibrahim ibn Jakub w relacji z lat 60-tych X wieku pisał o wolińskim ludzie Ubaba. O Wolinie wspomina również staroislandzka saga- „Jornswikinga Saga” nazywając go Jornsborgiem. Inne legendy mówią o Winecie, wielkim grodzie położonym u ujścia Odry do Morza Scytyjskiego (Bałtyckiego), który został zatopiony przez morze, jako kara za zachłanność jego mieszkańców.

Historię Wolina można poznać zwiedzając tamtejsze Muzeum Regionalne oraz Wzgórze Wisielców (kurhany grzebalne, pomnik Trygława).

Świnoujście

To nowoczesne 40-tysięczne miasto położone jest administracyjnie na wyspach Uznam, Wolin, Karsibór oraz 44 innych niezamieszkałych przez ludzi. Do jego centrum i Parku Zdrojowego można dotrzeć z Wolina bezpłatnymi promami Bielik (przez Świnę). W porcie świnoujskim cumują statki handlowe, kutry rybackie, okręty wojenne, żaglowce i promy (do Danii, Niemiec i Szwecji) oraz wodoloty (do Szczecina). Doskonałym miejscem do ich podziwiania jest też Falochron Wschodni, wał utworzony blisko 200 lat temu z ociosanych głazów i wychodzący w morze na prawie 1,5 km. U nasady tego Falochronu znajduje się najwyższa na polskim wybrzeżu i jedna z najwyższych na świecie latarnia morska (68 m ), której światło widoczne z odległości do 40 kilometrów. W pobliżu można też zwiedzić XIX- wieczne fortyfikacje (Fort Gerharda i owalny Fort Anioła). W budynku dawnego ratusza działa Muzeum Rybołówstwa Morskiego. Inne atrakcje kryje wyspa Karsibór położona w tzw. delcie wstecznej Świny z archipelagiem okolicznych wysp porośniętych sitowiem. Czasami widoczna jest tu tzw. cofka, kiedy północny wiatr przepycha w głąb rzeki nawet do 100 kilometrów słone wody Bałtyku. Obok karsiborskiego kościoła św. Mikołaja z XV wieku i ryglowych chat z XVIII i XIX wieku, znajduje się tam baza niemieckich okrętów podwodnych U-Bootów i prywatny rezerwat ornitologiczny „Karsiborska Kępa”. Ponad 140 gatunków ptaków można podpatrywać z wynajętych od tubylców łodzi. Przybrzeżne drzewa półwyspu Przytor porośniętego wilgotnym lasem sosnowo-dębowym przyjmują przedziwne formy. Rośnie tam polska liana, wiciokrzew pomorski. Inne okoliczne miejsca porasta wielka paproć, orlica, dorastająca tam do 3 metrów wysokości (rezerwat Karsiborskie Paprocie).

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

reklama

reklama