Opoka - Portal katolicki
opoka.news
Pekao


¬ródło: Przewodnik Katolicki

Kalwaria ZebrzydowskaSanktuarium kalwaryjskie składa się z barokowej bazyliki, w której umieszczony jest cudowny wizerunek Matki Bożej Kalwaryjskiej, klasztoru i zespołu kościołów oraz kaplic.

Sanktuarium, którego dzieje rozpoczynają się od 1600 roku, zostało zbudowane na wzór Drogi Krzyżowej Pana Jezusa w Jerozolimie. Kompleks klasztorno-pielgrzymkowy wzniesiony został dla bernardynów na zlecenie Mikołaja Zebrzydowskiego, początkowo przez Jana Marię Bernardoniego, a następnie przez Pawła Baudartha. Pałacową architekturę klasztoru wzbogaca zespół kaplic rozsianych przy stacjach Drogi Męki Pańskiej w kompozycji parkowo-krajobrazowej. W kalwaryjskim kościele pw. Matki Boskiej Anielskiej i klasztorze przez wieki gromadzono wiele cennych dzieł sztuki. Znajduje się tu słynący łaskami obraz Matki Bożej Kalwaryjskiej.

Kilkudziesięciotysięczne rzesze wiernych gromadzą się głównie podczas Chwalebnego Misterium Pańskiego w Wielkim Tygodniu oraz w czasie Misterium Pogrzebu i Triumfu Matki Bożej w sierpniu. Sierpniowy odpust Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny jest jednym z największych odpustów maryjnych w Polsce. Do Kalwarii Zebrzydowskiej jako mały chłopiec pielgrzymował Karol Wojtyła. Nie zapomniał o niej będąc papieżem, swoją ukochaną Kalwarię odwiedził w roku 1979 i 2002.

Kalwaria Zebrzydowska znajduje się na liście Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO.

Kontakt:
ul. Bernardyńska 46, 34-130 Kalwaria Zebrzydowska
e-mail: info@kalwaria.eu
tel. +48 (33)876-63-04;
www.kalwaria.eu


opr. aś/aś


 


Podziel się tym materiałem z innymi:


Kliknij aby zobaczyć dokumenty zawierające wybrany tag: Matka Boża klasztor barok bazylika Kalwaria Zebrzydowska cudowny wizerunek kaplice
 
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W