Początek aktu małżeńskiego

Jak poprawić swoje życie seksualne w małżeństwie? Fragmenty IV rozdziału duszpasterskiego studium na temat aktu seksualnego: "Akt małżeński. Szansa spotkania z Bogiem i współmałżonkiem"

Początek aktu małżeńskiego

Ksawery Knotz OFMCap

AKT MAŁŻEŃSKI SZANSA SPOTKANIA Z BOGIEM I WSPÓŁMAŁŻONKIEM

Wydawnictwo "M" Kraków 2001

Recenzent: Ks. prof. dr hab. Józef Wilk
Redakcja techniczna: Joanna Łazarów
Korekta: Barbara Wojtanowicz

Ilustracja na okładce: Daria Sikora
Okładka: Pracownia AA
Copyright by Wydawnictwo "M", Kraków 2001 r.
Nihil obstat Krakowska Prowincja Braci Mniejszych Kapucynów O. Jacek Waligóra OFMCap, Minister Prowincjalny L. dz. 260/01, Kraków, dnia 20 czerwca 2001 r.
ISBN 83-7221-395-X Kraków





4. POCZĄTEK AKTU MAŁŻEŃSKIEGO

Podczas aktu seksualnego wspólnym zadaniem męża i żony jest podtrzymywać rosnące napięcie erotyczne. Każda osoba robi to w inny sposób, zależnie od roli, jaką wyznaczyła jej natura, jej indywidualne uwarunkowania biologiczne i psychologiczne(55). Równocześnie uczestniczy w tempera mencie i stylu drugiego. To doświadczenie można opisać jako rodzaj tańca. W nim małżonkowie szukają takich form wyrażania swojej miłości, które pomagają w zacieśnianiu więzi małżeńskiej: są dla nich najbardziej odpowiednie, wygodne, oferują największe bogactwo doznań seksualnych, są w pełni dostrojone do oczekiwań obu partnerów(56).

Początek celebracji małżeńskiego spotkania obejmuje znaki czułości, pocałunki, masaż, pieszczoty seksualne. "Z punktu widzenia psycho-seksuologicznego ich wpływ na harmonię emocjonalną małżonków i świadomość więzi erotycznej jest znacznie większy od samego orgazmu"(57). Bezpośrednim celem tego zachowania nie jest doprowadzenie do szybkiego pobudzenia, ale wytworzenie atmosfery bliskości, zaufania, emocjonalnego ciepła, która sprzyja pokonaniu wstydu, lęku i niepewności, a także wzmocnieniu uczucia miłości(58). Pocałunki złożone na ciele kochanej osoby oznaczają szacunek, cześć, adorację, także komunię, są znakiem pokoju(59). "Pieszczota jest celebracją ciała współmałżonka"(60) oswaja, uspokaja, przybliża, woła. Wyraża czułość, która objawia drugiej osobie złożoną w sercu intencję pojednania. Jest zwiastunem pokoju, który delikatnie dotyka ciała kochanej osoby(61). Zbyt krótki czas pieszczot "nie zapewni stworzenia świadomości wspólnoty małżeńskiej"(62). W czasie współżycia seksualnego małżonkowie "mogą okazywać sobie miłość w każdy sposób, mogą obdarzać się nawet najbardziej wyszukanymi pieszczotami, mogą (jeżeli chcą) stosować stymulację oralną i manualną. Wszystkie jednak te gesty i pieszczoty muszą towarzyszyć normalnemu współżyciu seksualnemu, którego kulminacją jest wprowadzenie członka do pochwy i wytrysk w pochwie"(63).

Pieszczoty są szczególnie ważne dla przygotowania żony do aktu seksualnego. Mają one duże znaczenie dla kobiety z tej racji, że akt przebiega w jej wnętrzu. Ma ona przez to większą świadomość przekroczenia granicy jej ciała, wejścia w nią i naruszenia jej integralności. "Nie można się dziwić, że zbliżenie płciowe łączy się u kobiety z pewnego rodzaju oporem, pewnego rodzaju lękiem. Tę barierę lęku może pokonać tylko z jednej strony świadomość uczuć męża, jego serdeczność, czułość i delikatność, a z drugiej strony prawdziwe uczucia ze strony żony"(64).

Mężczyzna też nie jest wolny od lęku. "Lęk mężczyzny dotyczy jego «ja», jego prestiżu, jego wartości w oczach kobiety"(65). Ma świadomość, że aby zadowolić swoją żonę, musi dowieść swojej umiejętności doprowadzenia jej do satysfakcji seksualnej. Mimo przyzwolenia ze strony kobiety na podjęcie współżycia seksualnego może okazać się niezdolny do niego, pomimo swoich najszczerszych chęci<66>. Według raportu Hite'a 74% mężczyzn czuje się zaniepokojonych co do swojej zdolności utrzymania erekcji bez wytrysku wystarczająco długo podczas stosunku(67). Dlatego boi się porażki i zarazem ośmieszenia ze strony kobiety. Dobra żona pragnie pomóc mężowi przełamać barierę lęku. Dzięki swojej kobiecej delikatności i czułości daje mu poczucie bezpieczeństwa, szacunku, wyrozumiałości.

Problem przedwczesnej ejakulacji podczas stosunku seksualnego dotyczy bardzo dużej grupy mężczyzn według różnych autorów od 30% do 60%(68). W takiej sytuacji mężczyzna powinien ćwiczyć miesień łonowo-guziczny. Napinając go, będzie mógł opóźnić wytrysk. "Druga pożyteczna metoda polega na tym, aby mężczyzna pozostał bez ruchu po penetracji tak długo, dopóki nie opadnie pierwsza fala podniecenia. Takie pozostawanie w głębokiej jedności z żoną daje mężowi uczucie wielkiego spokoju. Powinien w pełni cieszyć się tą chwilą, a kochająca żona powinna mu z radością ten spokój ofiarować"(69).


opr. mg/mg




Początek aktu małżeńskiego
Copyright © by Wydawnictwo "m"

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

reklama

reklama

reklama

reklama