Opoka - Portal katolicki
opoka.newsopoka.photo
Pekao


25 lat polskiego wydania L'Osservatore Romano
Kard. Franciszek Macharski

Stały kontakt z Ojcem ŚwiętymDwudziestopięciolecie polskiego wydania «L'Osservatore Romano» to sposobność, żeby Panu Bogu i ludziom podziękować — tak reaguje się na znaczące rocznice. Tym razem pora też na zadumę. Jakaż to była niebywała wierność łasce czasu i odpowiedź na dar od Chrystusa Pana. Odpowiedź nie była tylko odruchem serca, ale i wyrazem rzetelnej postawy przyjmowania daru i dawania odpowiedzi.

A darem była pełna Ducha Świętego obecność Jana Pawła II w 1979 r. — pielgrzymie odwiedziny w Polsce od Warszawy do Krakowa. Przyniosły one potężne poruszenie polskich serc i sumień ku wolności człowieka i narodu. Po sierpniu 1980 r. na Wybrzeżu, w całym kraju i bloku rozpoczęło się dramatyczne zmaganie społeczeństwa o wolność i niepodległość.

Na miarę wielkości tej łaski czasu była nasza inicjatywa. Wydawnictwo miało służyć utrwalaniu nawiązanej łączności z Janem Pawłem II, Nauczycielem Narodu. «L'Osservatore Romano» miało być trwałą katechezą słów Ojca Świętego i bieżącym nurtem wiadomości o wydarzeniach, które dotyczyły nas, do tej pory tak skąpo informowanych o powszechnej wspólnocie Kościoła.

Od parudziesięciu lat brak było wolności od cenzury. Pierwszy wyłom, istotny znak szacunku dla praw człowieka, został wymuszony na systemie totalitarnym ze względu na osobę Papieża. I to było silniejsze nawet od komunistycznego zamachu na wolność, jakim był stan wojenny. Przydał się w tamtym czasie Kościół na służbie dla człowieka, przydał...

Mówię o zadumie na dwudziestopięciolecie watykańskiego miesięcznika. Po 1989 r. przyszedł bowiem czas normalnego obiegu wiadomości w telewizji, radiu, prasie, publikacjach, fotografiach i możliwości słuchania głosu Jana Pawła II w jego do nas, a naszych do niego pielgrzymkach. Jakież to zmiłowanie Boże i jak ogromna szansa. Nie obejdzie się jednak, na pewno nadal się nie obejdzie bez regularnego czytania papieskich tekstów i patrzenia, jak żyje Kościół w świecie. Nasz miesięcznik jest tym stałym łączem.

Czytanie polskiego comiesięcznego wydawnictwa «L'Osservatore Romano» jest znakiem rzetelności naszego kontaktu z Ojcem Świętym w szarym trudzie tzw. zwyczajności, która przecież zawsze jest pełna bogactw Bożego Miłosierdzia dla Kościoła i świata.

A więc Panu Bogu dziękuję za inicjatywę Stolicy Apostolskiej, za dwudziestopięciolecie owocnego trudu redaktorów i kolporterów, za wierność czytelników. I modlę się za Jana Pawła II: niech Pan strzeże Jana Pawła II — dla Kościoła i świata.

Kard. Franciszek Macharski
Metropolita krakowski


opr. mg/mg 


Podziel się tym materiałem z innymi:


Kliknij aby zobaczyć dokumenty zawierające wybrany tag: PRL media cenzura Jan Paweł II pielgrzymka do Polski L'Osservatore Romano prasa edycja polska nauczanie Papieża
 
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W