Opoka - Portal katolicki
opoka.news
Pekao

Kobiety-Kościół-Świat

L'Osservatore Romano

Świat nawołuje do jedności

Świat nawołuje do jedności - foto
Autor/źródło: ks. Janusz Gnat

W Genewie Papież wzywa chrześcijan, aby przezwyciężyli skandal podziału i razem podążali drogą służby i przebaczenia

21 czerwca 2018

„Pan domaga się od nas jedności; świat, rozdarty przez zbyt liczne podziały, które godzą przede wszystkim w najsłabszych, nawołuje do jedności”. W obecności ponad dwustu przedstawicieli wspólnot chrześcijańskich, zebranych w kaplicy w Centrum Ekumenicznym Światowej Rady Kościołów (ŚRK) w Genewie, Papież podkreślił, że „naszą główną drogą” nie jest droga podziału, która „prowadzi do wojen i zniszczeń”, lecz droga „wspólnoty, prowadząca do pokoju”. Te słowa wybrzmiały z mocą w czwartek przed południem, 21 czerwca, podczas modlitwy ekumenicznej, która była pierwszym publicznym punktem programu podróży Papieża do szwajcarskiego miasteczka, z okazji 70-lecia istnienia ŚRK.

Inspiracją do rozważania Franciszka była zachęta św. Pawła, aby „postępować według Ducha”; przypomniał on, że podziały wśród chrześcijan dziś w dalszym ciągu są „zgorszeniem” dla świata. „Tylko razem wędruje się dobrze”, zapewnił Papież. A „wędrowanie — dodał — wymaga nieustannego nawracania się”, gdyż oznacza odrzucenie światowości i wybranie logiki służby i przebaczenia. Chodzi, krótko mówiąc, o to, by „wejść w historię krokiem Boga — nie głośnym przemocy, ale krokiem odmierzanym jednym tylko przykazaniem: będziesz miłował bliźniego swego jak siebie samego”.

Papież zauważył, że na przestrzeni historii do podziałów wśród chrześcijan dochodziło często właśnie dlatego, że „u źródła w życie wspólnot wkradała się mentalność światowa: najpierw zaspokajało się własne interesy, a potem interesy Jezusa Chrystusa”. Prawdziwy ekumenizm natomiast będzie postępował tylko wtedy, jeżeli „odrzuci wszelkie skupianie się na samym sobie”, rezygnując także z chronienia „interesów własnych wspólnot, często mocno związanych z przynależnością etniczną lub z utrwalonymi kierunkami, czy są one w głównej mierze 'konserwatorskie' czy 'postępowe'”. To sposób pracowania „ze stratą”, powiedział Papież. Ale „chodzi o stratę w sensie ewangelicznym”, bowiem „ocalanie tego, co własne, jest postępowaniem według ciała”, natomiast zatracanie się w podążaniu za Jezusem jest postępowaniem według Ducha”.

Po obiedzie w Instytucie Ekumenicznym w Bossey dalszymi punktami wizyty Franciszka po południu są spotkanie ekumeniczne i Msza św. dla szwajcarskiej wspólnoty katolickiej. Powrót przewidziany jest wieczorem


opr. mg/mg 


Podziel się tym materiałem z innymi:


Kliknij aby zobaczyć dokumenty zawierające wybrany tag: bezinteresowność ekumenizm jedność zgorszenie przebaczenie podziały interesowność Genewa papież Franciszek mentalność światowa
 
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W