Kronika koŚcioła ŚW. Stanisława B.M. w Rzymie

Kronika obejmuje okres od 29 listopada do 24 grudnia 1998 roku

29 listopada wspólnota kościoła św. Stanisława uczestniczyła w uroczystej Mszy św. w 1. niedzielę Adwentu, rozpoczynającą równocześnie trzeci etap przygotowań do Jubileuszowego Roku 2000. Ojciec Święty wydał i ogłosił z tej okazji specjalną Bullę.

Od 11 do 14 grudnia ks. abp Szczepan Wesoły przebywał w sprawach duszpasterskich w Anglii, a od 18 do 21 - w Warszawie i w Paryżu.

24 grudnia zgodnie z polską tradycją miała miejsce wigilijna wieczerza z udziałem zarówno mieszkańców Hospicjum św. Stanisława jak i zaproszonych gości-księży. Po wieczerzy ks. abp Sz. Wesoły spotkał się z duszpasterzami i wiernymi kościoła św. Stanisława, a o północy w wypełnionym po brzegi kościele przewodniczył Pasterce i wygłosił kazanie.

Bożonarodzeniowy wystrój kościoła św. Stanisława, szczególnie szopka wykonana artystycznie i z wykorzystaniem nowoczesnych możliwości technicznych, przyciągała nie tylko Polaków ale także Włochów i obcokrajowców nawiedzających kościół.

24 grudnia na tzw. Kaszubach koło Barry*s Bay, Ontario w Kanadzie zmarł w wieku 86 lat ks. Ignacy Rafał Grządziel, były kapelan Drugiego Korpusu, znany jako założyciel harcerskiego ośrodka 'Kaszuby' w Kanadzie, były proboszcz polskiej parafii w Woodstock, Ontario. Uroczystościom pogrzebowym w kościele św. Jadwigi w Barry's Bay przewodniczył biskup diecezji Pembroke w otoczeniu 30 kapłanów i licznie zgromadzonych wiernych, a wśród nich przedstawicieli polonijnego harcerstwa. Kazanie podkreślające zasługi zmarłego wygłosił ks. prał. T. Pick. Ciało pochowano w Wilnie, Ontario.

26 grudnia, w liturgiczne wspomnienie św. Szczepana, patrona ks. abp. Wesołego, dostojny Solenizant przewodniczył koncelebrowanej Mszy św. o godz. 10.00 w kościele św. Stanisława. Okolicznościowe słowo wygłosił o. , asystent generalny franciszkanów konwentualnych. Po Komunii św. przemówił ks. Marian Burniak, który w imieniu wszystkich złożył Księdzu Arcybiskupowi życzenia imieninowe. Po życzeniach wypowiedzianych przez dzieci i młodzież, przemówił dostojny Solenizant.

Po Mszy św. miały miejsce Jasełka starannie przygotowane pod kierunkiem ks. Grzegorza Ryngwelskiego TChr.

Wspólny obiad, w którym wziął udział m.in. ks. abp Zenon Grocholewski, prefekt Najwyższego Trybunału Sygnatury Apostolskiej oraz ks. bp Stanisław Dziwisz, upłynął w radosnej i serdecznej atmosferze.

31 grudnia, na zakończenie Starego Roku ks. abp Sz. Wesoły przewodniczył Mszy św. koncelebrowanej o godz. 18.00, podczas której kazanie głosił ks. dr Jan Korycki, prokurator generalny księży pallotynów. Przedłużenie modlitewnego czuwania stanowiło nabożeństwo ekspijacyjno-dziękczynne, podczas którego był wystawiony Najświętszy Sakrament.

O północy Ks. Arcybiskup razem z ks. Pawłem Ptasznikiem odprawił Mszę św. dla Sióstr Sercanek pracujących w Hospicjum św. Stanisława.

Od 11 do 13 stycznia 1999 miało miejsce zebranie Rady Administracyjnej Fundacji Jana Pawła II, której przewodniczącym jest ks. abp Sz. Wesoły. Spotkania Rady odbywały się zarówno w Hospicjum św. Stanisława jak i w innych miejscach w Rzymie, z którymi Fundacja jest związana.

Ks. abp Józef Kowalczyk, nuncjusz apostolski w Polsce, podczas dwukrotnego pobytu w Rzymie od 3 do 7 i od 11 do 21 stycznia zatrzymał się w Hospicjum św. Stanisława.

22 stycznia w kościele św. Stanisława sprawowano Mszę św. w intencji podróży apostolskiej Ojca Świętego Jana Pawła II do Meksyku i Saint Louis w USA, rozpoczynającej się w tym dniu, a kończącej się 28 stycznia.

Od 23 do 25 stycznia ks. abp Szczepan Wesoły w sprawach duszpasterskich przebywał we Francji, a od 28 stycznia do 1 lutego - w Anglii.

31 stycznia zmarł w Paryżu w 98. roku życia ks. inf. Antoni Banaszak, były rektor Seminarium Polskiego w Paryżu.

1 lutego ks. prof. Roman Dzwonkowski SAC odwiedził Centralny Ośrodek Duszpasterstwa Emigracji. Ks. Profesor przebywał w Rzymie w związku z prezentacją kilku jego książek opublikowanych w ostatnich latach, a poświęconych dziejom kościoła i duchowieństwa katolickiego w byłym ZSRR.

3 lutego podano wiadomość o śmierci ks. bp. Jana Czerniaka, który w przeddzień świętował w Gnieźnie 40-lecie konsekracji biskupiej.

Od 6 do 8 lutego ks. abp Szczepan Wesoły przebywał w Szwajcarii i we Francji. W Szwajcarii wprowadził nowego rektora Polskiej Misji Katolickiej, ks. dr. Krystiana Gawrona, a w Paryżu Ks. Arcybiskup wziął udział w pogrzebie śp. ks. inf. A. Banaszaka. W uroczystościach pogrzebowych uczestniczył również ks. kard. Józef Glemp, Prymas Polski oraz księża arcybiskupi: Stanisław Szymecki i Juliusz Paetz. Ks. abp Wesoły odczytał przysłany na jego ręce telegram od Ojca Świętego zawierający pośmiertne wspomnienie o śp. ks. inf. Antonim Banaszaku.


Wszystkie artykuły pochodzące z "Kronik Rzymskich" zamieszczone na stronach Opoki:
Copyright © by Kronika Rzymska 118(1999)

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

reklama

reklama

reklama