SacroExpo po raz drugi

Rozmowa z ks. Leszkiem Skorupą i Robertem Frąkiem na temat drugich targów SacroExpo (2001)

— Na przełomie maja i czerwca (30.05—1.06) już po raz drugi odbędą się w Kielcach Międzynarodowe Targi Budownictwa i Wyposażenia Kościołów, Sztuki Sakralnej i Dewocjonaliów pod nazwą Sacro-Ekspo 2001. Jak zrodził się ten pionierski w Polsce pomysł?

Ks. Leszek Skorupa:Z potrzeby. Kościół katolicki jest bardzo poważnym odbiorcą, dla którego dotąd nie było w Polsce kompleksowej propozycji co do pełnego wyposażenia i użytkowania sakralnych wnętrz. Inspiracją były też dla nas podobne imprezy targowe, organizowane na zachodzie Europy, np. Targi Koine` we Francji i Religio we Włoszech. Pomysł dojrzewał powoli, zarówno w Diecezjalnym Wydawnictwie „Jedność”, jak i w Centrum Targowym Kielce. Jest to nasze wspólne organizacyjne dzieło, któremu od początku patronowali biskupi kieleccy. W tym roku patronat honorowy obejmie Prymas Polski kard. Józef Glemp, na którego obecność w Kielcach bardzo liczymy.

— Czym tegoroczna oferta wystawiennicza będzie się różniła od ubiegłorocznej, premierowej?

Robert T. Frąk: Przede wszystkim liczbą wystawców. W 2000 r. zaprezentowało się 116 firm, a targi szacunkowo odwiedziło 10 tys. osób. W tym roku spodziewamy się zwiększenia liczby wystawców o 25—30 proc. i, proporcjonalnie, także liczby zwiedzających. Będzie znacznie więcej firm oświetleniowych oraz elektronicznych, z technologiami zapewniającymi automatyczne sterowanie np. dzwonów kościelnych. Niemieckie i włoskie firmy przedstawią systemy nagłośnieniowe obiektów sakralnych, belgijskie — szaty liturgiczne, ukraińskie — ofertę konserwatorską, kamieniarską, budowlaną. Na pewno jest obecnie większe otwarcie na firmy zza wschodniej granicy. Bogatsze niż w ubiegłym roku będą węgierskie stoiska z winami mszalnymi. I wreszcie — zgodnie z oczekiwaniami księży — promocja najciekawszych pracowni architektonicznych w kraju, z makietami budowli i aranżacjami wnętrz. Będzie można także podziwiać kolekcje rzeźb, obrazów i witraży oraz zapoznać się z ofertą wydawnictw sakralnych i muzycznych, słowem — każdy z odwiedzających znajdzie tu coś interesującego.

— Jakie przewidziano dodatkowe imprezy towarzyszące targom?

Robert T. Frąk: Będą to wykłady na temat bezpieczeństwa i konserwacji obiektów sakralnych, przeróżne konkursy tematyczne oraz ciekawe pokazy, np. makiety ołtarza wykonanego z bursztynu (trzykrotnie większego od słynnej bursztynowej komnaty) czy monstrancji z bursztynu, której pierwowzór znajduje się w kościele św. Brygidy w Gdańsku. Ma również wystąpić światowej sławy tenor Massino Puccino. Doświadczenia sprzed roku wskazują, że targi SacroEkspo dają możliwość spotkania się i wymiany doświadczeń przedstawicieli środowisk związanych z Kościołem — wspólnot zakonnych, gospodarzy obiektów sakralnych oraz członków diecezjalnych komisji artystyczno-architektonicznych.

— Myśląc i mówiąc o Kościele, zawsze obawiamy się zakłócić granicę sacrum. Rodzi się niechęć przed dyskutowaniem o pieniądzach.

Ks. Leszek Skorupa: Kościół materialny wymaga stałej troski, zabezpieczania i upiększania, aby był miejscem godnym ze względu na obecność Boga i modlących się wiernych. Proboszczowie dysponują funduszami bardzo pieczołowicie gromadzonymi przez parafian i często zastanawiają się, jak najlepiej je spożytkować. Naszą intencją jest przedstawienie im wiarygodnych wykonawców i dostawców. Liczymy, że targi w Kielcach będą corocznym miejscem spotkania wszystkich, których łączy troska o Kościół.

— Dziękuję za rozmowę.

opr. mg/mg

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

reklama

reklama

reklama