3
maja
piątek
Uroczystość Najświętszej Maryi Panny, Królowej Polski
Rok liturgiczny: C/I
Pierwsze czytanie:
Ap 11, 19a; 12, 1. 3-6a. 10ab
Psalm responsoryjny:
Jdt 13, 18bcda. 19-20 (R.: 15, 9d)
Drugie czytanie:
Kol 1, 12-16
Werset przed Ewangelią:
J 19, 27
Ewangelia:
J 19, 25-27

Patroni:

  • św. Tymoteusz i Maura,
  • św. Ewencjusz, Aleksander i Teodulus ,
  • św. Juwenalis,
  • św. Conlethus,
  • św. Ansfrid,
  • św. Teodozjusz,
  • bł. Emilia Bicchieri,
  • bł. Edward Józef Rosaz,
  • św. Maria Leonia {Alodia} Paradis·

Liturgia na dzień 2019-05-03:

Pierwsze czytanie

Ap 11, 19a; 12, 1. 3-6a. 10ab
Czytanie z Księgi Apokalipsy świętego Jana Apostoła

Świątynia Boga w niebie się otwarła, i Arka Jego Przymierza ukazała się w Jego świątyni. Potem wielki znak się ukazał na niebie: Niewiasta obleczona w słońce i księżyc pod jej stopami, a na jej głowie wieniec z gwiazd dwunastu.

Ukazał się też inny znak na niebie: Oto wielki Smok ognisty; ma siedem głów i dziesięć rogów, a na głowach siedem diademów. Ogon jego zmiata trzecią część gwiazd z nieba i rzucił je na ziemię. Smok stanął przed mającą urodzić Niewiastą, ażeby skoro porodzi, pożreć jej Dziecko. I porodziła syna – mężczyznę, który będzie pasł wszystkie narody rózgą żelazną. Dziecko jej zostało porwane do Boga i do Jego tronu. Niewiasta zaś zbiegła na pustynię, gdzie miejsce ma przygotowane przez Boga.

I usłyszałem donośny głos mówiący w niebie: «Teraz nastało zbawienie, potęga i królowanie Boga naszego i władza Jego Pomazańca»

Psalm responsoryjny

Jdt 13, 18bcda. 19-20 (R.: 15, 9d)
Tyś wielką chlubą naszego narodu

Błogosławiona jesteś, córko, przez Boga Najwyższego, *
spomiędzy wszystkich niewiast na ziemi,
i niech będzie błogosławiony Pan Bóg, *
Stwórca nieba i ziemi.

Tyś wielką chlubą naszego narodu

Twoja ufność nie zatrze się aż na wieki *
w sercach ludzkich wspominających moc Boga.
Niech Bóg to sprawi, *
abyś była wywyższona na wieki.

Tyś wielką chlubą naszego narodu

Drugie czytanie

Kol 1, 12-16
Czytanie z Listu Świętego Pawła Apostoła do Kolosan

Bracia:

Dziękujcie Ojcu, który was uzdolnił do uczestnictwa w dziale świętych w światłości. On to uwolnił nas spod władzy ciemności i przeniósł do królestwa swego umiłowanego Syna, w którym mamy odkupienie – odpuszczenie grzechów.

On jest obrazem Boga niewidzialnego – Pierworodnym wobec każdego stworzenia, bo w Nim zostało wszystko stworzone: i to, co w niebiosach, i to, co na ziemi, byty widzialne i niewidzialne, czy to Trony, czy Panowania, czy Zwierzchności, czy Władze. Wszystko przez Niego i dla Niego zostało stworzone.

Werset przed Ewangelią (Alleluja)

J 19, 27
Alleluja, alleluja, alleluja

Jezus powiedział do ucznia: «Oto Matka twoja»,
i od tej godziny uczeń wziął Ją do siebie.

Alleluja, alleluja, alleluja

Ewangelia

J 19, 25-27
Słowa Ewangelii według świętego Jana

Obok krzyża Jezusa stały: Matka Jego i siostra Matki Jego, Maria, żona Kleofasa, i Maria Magdalena.

Kiedy więc Jezus ujrzał Matkę i stojącego obok Niej ucznia, którego miłował, rzekł do Matki: «Niewiasto, oto syn Twój». Następnie rzekł do ucznia: «Oto Matka twoja».

I od tej godziny uczeń wziął Ją do siebie.

Jeżeli chcesz, aby codzienne czytania były dostępne na Twojej stronie, umieść w niej następujący kod:

Wybierz dzień:

Pani i Królowa

Mirosław Matuszny Mirosław Matuszny

Temat: Pani i Królowa

Dzisiejsze święto napawa nas Polaków dumą. Sama Matka Pana naszego Jezusa Chrystusa tytułowana jest przez nas Królową Polski. Co więcej, ów tytuł ma swoje głębokie religijne i historyczne uzasadnienie. Jednak pomocy i wsparcia Królowej Polski przyzywamy najbardziej wtedy, gdy nasz byt narodowy zdaje się być zagrożony. Gdy chcielibyśmy, aby ona stała się naszą i poprowadziła nas aż do zwycięstwa. Jednak kult Królowej Polski, nasza wdzięczność i poddanie przeżywają kryzys, kiedy nasz cel zdaje się być osiągnięty. Nawet w naszej najnowszej historii najliczniejsze pielgrzymki przemierzały nasze ulice zdążając do jej tronu wówczas, kiedy doznawaliśmy ucisku. Najliczniejsze msze święte sprawowane w jej święto były wtedy, kiedy oficjalnie trzeci maja był dniem roboczym a ówczesne władze patrzyły nader niechętnie na gromadzących się tego dnia na świętowanie.
Dziś, kiedy możemy w sposób nieskrępowany gromadzić się, aby oddać cześć Królowej Polski, nie ma już tłumów w naszych kościołach, a wielu nawet pobożnych katolików częściej niż słowa „Matki Bożej Królowej Polski” powtarza sformułowanie „długi weekend” czy „majówka”. Doprawdy trudno powiedzieć, czy z naszej strony jest to brak wiary, niewdzięczność czy zwykła niezręczność? Maryja nigdy nas nie zawiodła. Modlitwy za jej wstawiennictwem kierowane trafiały zawsze przed tron Najwyższego, ale my sami po raz kolejny w naszej trudnej historii zapomnieliśmy co ślubowaliśmy.
Tytuł Królowej Polski potraktowaliśmy jak zobowiązanie Maryi wobec nas, a nie nasze względem niej i Tego, Który koronował ją na królową nieba i ziemi.


SŁOWO BOŻE W PRAKTYCE
Aby doświadczać skutecznej pomocy Maryi, trzeba nam żyć jej prawami i tą miłością, jaką ona miała do swojego Boskiego Syna. Trzeba nam przypomnieć sobie co znaczy, zawierzyć się tej, której potomek miażdży głowę smoka. Maryja nie odmawia nam swej pomocy i królewskiej troski, ale my musimy żyć jak jej poddani, a nie buntownicy.

PYTANIE DLA ODWAŻNYCH
Czy jestem poddanym Królowej Polski?