Ważnym punktem pracy misyjnej, oprócz głoszenia Ewangelii, jest przywracanie godności osoby ludzkiej – mówił bp Marek Ochlak OMI, biskup diecezji Fenoarivo Atsinanana na Madagaskarze, podczas konferencji prasowej przed XXVI Ogólnopolskim Tygodniem św. Krzysztofa i Akcją św. Krzysztof – 1 gr za 1 km na środki transportu dla misjonarzy, oraz z okazji Jubileuszu 25-lecia MIVA Polska, która odbyła się w Sekretariacie Konferencji Episkopatu Polski w Warszawie.
Bp Ochlak OMI przypomniał, że założycielem stowarzyszenia MIVA jest niemiecki zakonnik, o. Paweł Schulte OMI. Podziękował MIVA Polska za to, że przez 26 lat korzystał na misjach na Madagaskarze z samochodów, motorów, łodzi, rowerów i innych sprzętów, "które docierają do najdalszych zakątków misyjnych". Przyznał, że na przykład na Madagaskarze drogi są bardzo trudne i dlatego pomoc dla misjonarzy jest bardzo ważna.
Hierarcha podkreślił, że „wszyscy jesteśmy odpowiedzialni za ewangelizację”. Poinformował, że pod koniec lipca udaje się na Madagaskar, aby 10 sierpnia odbyć ingres w swojej diecezji. Poprosił też o modlitwę.
Bp Ochlak OMI zaznaczył, że ważnym punktem pracy misyjnej, oprócz głoszenia Ewangelii, jest przywracanie godności osoby ludzkiej. „Radujemy się tym, że możemy pomóc medycznie, materialnie, dlatego jesteśmy postrzegani jako ci, którzy czynią dobro” – dodał.
Uśmiech dzieci, kiedy ktoś się o nie zatroszczy
S. Dariana Jasińska MSF ze Zgromadzenia Sióstr Misjonarek św. Rodziny, posługująca w Kenii, przyznała, że od 24 lat pracuje na misjach. Wskazała, że siostry z jej zgromadzenia prowadzą w Kenii przychodnię w małej afrykańskiej wiosce.
S. Jasińska wskazała, że misjonarki odwiedzają rodziny, patrzą jak one żyją. Przyznała, że wiele dzieci nie ma dostępu do edukacji. U sióstr w szkole, oprócz nauki, dzieci mają dwa posiłki. Oceniła, że najpiękniejszy w pracy misyjnej jest uśmiech dzieci, kiedy ktoś się o nie zatroszczy.
Przyznała, że ich praca misyjna nie byłaby możliwa bez pomocy MIVA Polska. Na przykład trudno sobie wyobrazić pracę przychodni bez ambulansu – zauważyła misjonarka. Wyraziła także wdzięczność wobec MIVA Polska za ciągłe wsparcie.
Dać ludziom Boga
Ks. Andrzej Tekieli SAC, misjonarz i administrator Delegatury Stowarzyszenia Apostolstwa Katolickiego w Wenezueli, przyznał, że pracuje na misjach od 8 lat. W pracy misyjnej na tym terenie ma do czynienia z trudami życia społecznego, kryzysem ekonomicznym i socjalnym, który w tym kraju pogłębia się z dnia na dzień.
Misjonarz wskazał, że w Wenezueli jest 50 różnych plemion.
Przyznał, że misjonarze toczą „ciągłą walkę wewnętrzną, żeby dać tym ludziom Boga – w katechezie, w duszpasterstwie, w sakramentach – ale zaczynamy od najprostszych rzeczy: od jedzenia, przez ubrania, przez meble, nie wspominając o lekarstwach”.
„Widać uśmiech i radość i nadzieję ludzi, że mogą doświadczyć Boga, ale przede wszystkim ludzkiej życzliwości” – zaznaczył. „Ta radość, którą otrzymują, jest dla nich daniem Boga w rzeczywistości” – podkreślił ks. Tekieli.
Każdy pojazd jest darem polskich serc
Dyrektor MIVA Polska ks. Jerzy Kraśnicki poinformował, że na 25-lecie MIVA Polska został przygotowany nowy wizerunek św. Krzysztofa. Podkreślił, że Tydzień Św. Krzysztofa obchodzony jest po raz 26., gdyż po raz pierwszy został zorganizowany w lipcu 2000 roku. Przypomniał, że Akcja 1 gr za 1 km została przejęta od MIVA Austria i zaszczepiona na grunt polski.
„Zwracamy się z apelem, aby kierowcy włączyli się w pomoc dla misjonarzy poprzez podarowanie 1 gr za szczęśliwie przejechane kilometry”
– zaznaczył. Odnosząc się do owoców tej akcji, wskazał, że w ub. roku MIVA Polska przekazała na projekty misyjne ponad 1,5 mln euro.
Ks. Kraśnicki poinformował, że w ciągu tych 25 lat zostało zrealizowanych 1595 projektów w 77 krajach świata, które obejmowały zakup ponad 8 tys. pojazdów na kwotę ponad 11 mln euro.
„Każdy pojazd jest darem polskich serc, kierowców, wszystkich ludzi dobrej woli, którzy rozumieją, jak ważny jest pojazd dla misjonarzy” – podkreślił.
Ks. Kraśnicki wyraził podziękowanie wszystkim, którzy tworzą i wspierają to dzieło, dzięki któremu misjonarze mogą prowadzić misje.
Tydzień św. Krzysztofa wraz z „Akcją św. Krzysztof” organizowany jest od 2000 roku przez misyjne stowarzyszenie MIVA Polska, które działa w strukturach Komisji Konferencji Episkopatu Polski ds. Misji, troszcząc się o wyposażenie misjonarzy w konieczne w ich misyjnej posłudze środki transportu. W tym roku stowarzyszenie MIVA Polska obchodzi 25-lecie istnienia.
Źródło: BP KEP
Dziękujemy za przeczytanie artykułu. Jeśli chcesz wesprzeć naszą działalność, możesz to zrobić tutaj.