Prymas Polski: Trzeba bronić prawdy o małżeństwie jako związku mężczyzny i kobiety

- Trzeba nam wszystkim odważnie bronić prawdy o małżeństwie i rodzinie jako związku mężczyzny i kobiety - powiedział prymas Polski abp Wojciech Polak w paulińskim sanktuarium Matki Bożej Leśniowskiej, Patronki Rodzin.

W  sanktuarium w Leśniowie zainaugurowano obchody 50-tej rocznicy koronacji figury Matki Bożej. W uroczystościach uczestniczyli także abp senior arch. częstochowskiej Stanisław Nowak i biskup pomocniczy Andrzej Przybylski oraz pielgrzymi z Polski i z zagranicy.

- Małżeństwo i rodzina wpadają dzisiaj pod koła politycznej taktyki czy też stają się wprost ofiarami ideologicznej kolonizacji– mówił w homilii prymas Polski, przypominając te słowa, będące reakcją jednego z niemieckich biskupów na przyjętą ostatnio decyzję przyznającą parom jednopłciowym prawo do zawierania związków małżeńskich. Prymas Polski apelował, by odważnie upominać się o rodzinę i jakość życia w rodzinie.

-Trzeba nam wszystkim odważnie bronić prawdy o małżeństwie i rodzinie jako związku mężczyzny i kobiety, otwartych na życie, na wierną miłość wobec wypaczania i przeinaczania tej prawdy, także, niekiedy, w bardzo emocjonalnych, poruszających kampaniach – mówił hierarcha.

- Tak jak ważna jest troska o rodzinę, jej istotę, tak ważna jest też jakość życia w rodzinie – podkreślał kaznodzieja. - Troska o dobrą jakość życia w rodzinie to troska o wzajemne relacje pełne szacunku i ducha bezinteresownej służby, ducha wzajemnego przebaczenia i oddania oraz pokory – wyjaśniał abp Polak.

Nawiązując do przyszłorocznego IX Światowego Spotkania Rodzin, wskazał na list papieża, w którym Franciszek podkreśla, ze dobra jakość życia w rodzinie opiera się na trzech prostych słowach: „czy można”, „dziękuję” i „przepraszam”.

Prymas podkreślił za papieżem Franciszkiem, że tylko rodzina jest początkiem „światowej kultury, która nas ratuje od licznych ataków, zniszczeń, od kolonizacji, zarówno pieniądza, jak i ideologii, które zagrażają światu”.

Lipową figurę Matki Bożej przed 635 laty pozostawił w Leśniowie wracający z Rusi książę Władysław Opolczyk. Od ponad 300-lat opiekę nad sanktuarium sprawują paulini. Głównym charyzmatem sanktuarium leśniowskiego jest nieustanna troska o rodzinę, przejawiająca się w intencjach nabożeństw czy praktykach specjalnych błogosławieństw udzielanych małżeństwom, dzieciom i matkom w stanie błogosławionym.

Pierwsza koronacja figury Matki Bożej Leśniowskiej odbyła się 50 lat temu - 13 sierpnia 1967 r. Dokonał jej prymas Polski kard. Stefan Wyszyński wspólnie z kard. Karolem Wojtyłą, a także biskupem diecezji częstochowskiej Stefanem Barełą oraz generałem Zakonu Paulinów o. Jerzym Tomzińskm. Bullę zezwalająca na koronację Leśniowskiej figury Matki Bożej wydał papież Paweł VI.

W czasie dzisiejszych uroczystości przypomniano, że przed 50 laty uroczystości miały nie tylko wymiar religijny, ale także i patriotyczny. Wbrew planom władz komunistycznych w koronacji wzięło udział kilkanaście tysięcy Polaków. Prymas Tysiąclecia oraz kardynał Karol Wojtyła, nie mogąc do Leśniowa dojechać samochodem, bo drogi były celowo rozkopane, kilka kilometrów musieli przebyć pieszo przez pola.

Tegoroczne jubileuszowe uroczystości potrwają do 13 sierpnia.

W dniach od 3 do 8 lipca o godz. 18.30 wierni uczestniczyć będą w procesji Maryjnej z różańcem w Ogrodzie Różańcowym, a następnie sprawowana będzie Eucharystia.

9 lipca odbędzie się odpust ku czci Matki Bożej Leśniowskiej. Uroczystościom przewodniczyć będzie bp Wiesław Szlachetka, biskup pomocniczy arch. gdańskiej.

13 sierpnia przypadnie dokładnie 50 rocznica koronacji Cudownej Figury Matki Bożej Leśniowskiej. Uroczystościom w tym dniu przewodniczyć będzie abp Józef Michalik z Przemyśla.

mir / Jasna Góra

« 1 »

reklama

reklama

reklama

reklama