Watykańska Fundacja Josepha Ratzingera – Benedykta XVI nawiązała współpracę z Uniwersytetem Mikołaja Kopernika w Toruniu. Wspólnie ustanowiły nagrodę „Ratio et spes – Rozum i nadzieja”.
W każdym roku nagroda będzie dotyczyła innej dziedziny. Po raz pierwszy zostanie przyznana 19 lutego za osiągnięcia w zakresie rozwoju sztucznej inteligencji, jej zastosowań, możliwości, ale także i wyzwań, które stawia ludzkości. Poinformowano o tym w Watykanie na konferencji prasowej prezentującej aktualną działalność Fundacji Ratzingera. Ks. Federico Lombardi SJ, przewodniczący rady administracyjnej Fundacji, przypomniał zebranym, że Toruń to rodzinne miasto Kopernika. Ustanowienie nowej nagrody to owoc dobrych kontaktów z uniwersytetem oraz Centrum Studiów Ratzingera w pobliskiej Bydgoszczy.
Na dzisiejszej konferencji podano też nazwiska dwóch laureatów tegorocznej Nagrody Ratzingera. Są to kanadyjski filozof Charles Margrave Taylor oraz afrykański teolog ks. Paul Béré.
Charles Margrave Taylor ma 87 lat. Wykładał w Oksfordzie i Montrealu. Zajmował się historią filozofii, filozofią polityczną i społeczną. Jego prace dotyczą komunitaryzmu, kosmopolityzmu oraz sekularyzacji.
Natomiast ks. Paul Béré ma 53 lata, jest jezuitą. Pochodzi z Burkina Faso, choć urodził się w Wybrzeżu Kości Słoniowej. Wykłada na Instytucie Biblijnym w Rzymie i Jezuickim Instytucie Teologicznym w Abidżanie. Zajmuje się rozwojem teologii afrykańskiej.
Warto dodać, że pod koniec ubiegłego tygodnia odbyło się w Rzymie doroczne spotkanie Kręgu Uczniów Ratzingera. Tym razem tematem obrad było kapłaństwo. Dawni uczniowie Benedykta XVI i nowi badacze jego teologii wydali deklarację, w której podkreślają znaczenie celibatu kapłańskiego. Odnieśli się w ten sposób zarówno do dyskusji, które poprzedzają Synod Amazonii, jak i kontrowersyjnego procesu synodalnego w Niemczech. Uczestniczący w obradach kard. Kurt Koch podkreślił, że aktualne problemy wynikają z kryzysu kapłańskiej tożsamości, dlatego bardzo ważne jest przypomnieć, co na ten temat mówi teologia. Nieocenioną pomoc stanowi tu obszerne i zakorzenione w soborowym nauczaniu dzieło Josepha Ratzingera.
Źródło: www.vaticannews.va