Uzdrowienie, którego dokonał Jezusa na człowieku, który nie widział od urodzenia, jest dostępne także dla nas - wskazał Papież. Podczas dzisiejszej modlitwy Anioł Pański zapowiedział i prosił o uczestnictwo w dwóch nowych inicjatywach modlitewnych.
Na początku swego rozważania Papież Franciszek wskazał, że w centrum liturgii IV niedzieli Wielkiego Postu znajduje się temat światła. Pan Jezus obdarza wzrokiem. Jest to potwierdzenie Jego słów: "Ja jestem światłością świata" (J 8,12). Pan obdarza wzrokiem na poziomie fizycznym, a także duchowym, udzielając łaski wiary.
- Dziś byłoby dobrze, gdybyście przeczytali IX rozdział Ewangelii krok po kroku - wyraźnie zaznaczył Ojciec Święty.
Dalsze słowa dzisiejszej Ewangelii mówią, że faryzeusze i uczeni w Prawie uparcie odmawiają uznania cudu i zadają podstępne pytania. Natomiast uzdrowiony człowiek odpiera je mocą faktów. Stopniowo człowiek, który doświadczył na sobie cudu, przechodzi od wiary w Jezusa jako proroka do wiary w Niego jako Mesjasza.
- Jest to także nasza droga. Jest to metafora procesu uwolnienia z grzechu, do której i my jesteśmy powołani. Przebaczenie Pana usuwa ciemność grzechu i przywraca nam światło. Uzdrowiony jest obrazem każdego ochrzczonego, który został obdarzony łaską i stał się nowym stworzeniem - wskazał Papież.
- Każdy jest wezwany do przyjęcia światła, aby ukazać je całym swoim życiem. Stąd Apostoł wzywa, aby "być dziećmi światłości" i owocować "wszelką prawością i sprawiedliwością" (Ef 5,8.9) - dodał Franciszek.
Następnie Ojciec Świety odmówił modlitwę Anioł Pański, po której zapowiedział dwie inicjatywy modlitewne.
Pierwsza dotyczy walki z koronawirusem. Franciszek zachęcił chrześcijan różnych wyzwań, aby kilka razy w ciągu dnia odmawiać wspólnie "Ojcze nasz", a 25 marca uczynić to w południe. - Oby Pan raczył wysłuchać naszej wspólnej modlitwy - powiedział Papież.
Z kolei 29 marca w tej samej intencji Ojciec Święty poprowadzi modlitwę na pustym placu św. Piotra. W jej trakcie odbędzie się słuchanie słowa Bożego, adoracja Najświętszego Sakramentu oraz błogosławieństwo Urbi et Orbi. Będzie to modlitwa połączona z odpustem zupełnym.
Franciszek zaapelował także, abyśmy trwali zjednoczeni. - Sprawmy, aby osoby najbardziej samotne odczuły naszą bliskość. Pamiętajmy o służbie zdrowia, policjantach i żołnierzach. Przyjmijmy wszystko, co rządzący czynią dla naszego dobra - mówił.
Papież wspomniał także o ofiarach trzęsienia ziemi w Chorwacji i zapewnił o swej łączności z nimi.
Na koniec Ojciec Święty ponownie zachęcił, aby przeczytać IX rozdział Ewangelii wg św. Jana. - Spokojnie, słowo po słowie. Ja już dziś to zrobiłem i będę robił - zakończył.