„Rafał Lemkin. Z bliska” – publikacja edukacyjna nt. twórcy pojęcia ludobójstwa

Instytut Pileckiego udostępnił concept book dotyczący Rafała Lemkina. Publikacja ma pomóc w szerzeniu wiedzy na temat człowieka, którego „koncepcji i wysiłkom świat zawdzięcza nazwanie i napiętnowanie jednej z najstraszliwszych klęsk ludzkości, jaką jest ludobójstwo”.

Rafał Lemkin (1900–1959) to polski prawnik żydowskiego pochodzenia. W czasie drugiej wojny światowej wyemigrował do USA. Był twórcą pojęcia „ludobójstwo”, a także autorem projektu Konwencji w sprawie zapobiegania i karania zbrodni ludobójstwa. ONZ przyjęła tę konwencję 9 grudnia 1948 r.

„Jego koncepcja zyskała powszechne uznanie i na zawsze zmieniła prawo międzynarodowe oraz sposób myślenia o pożądanym kształcie relacji między wspólnotami ludzkimi” – pisze Instytut Pileckiego.

Nowa publikacja pt. „Rafał Lemkin. Z bliska”, dostępna na stronie IP, przedstawia w rzetelny, ale przystępny sposób życie i dzieło Rafała Lemkina.

„Autorzy publikacji przedstawiają w niej postać Rafała Lemkina oraz historię jego życia w kontekście losów Polski i Europy w XX wieku. Unikalne fotografie, mapy, kontekstowe rozszerzenia zagadnień mogą pomóc w odbiorze tekstu i być doskonałym materiałem do wykorzystania w czasie zajęć z uczniami. Podpowiadają też, jakie pytania można zadać uczniom, aby w pełni wykorzystać materiał. Na koniec proponują scenariusz warsztatu poświęconego Lemkinowi i jego konwencji, który pomoże uświadomić uczniom, że problemy, z którymi intelektualnie mierzył się ponad pół wieku temu Rafał Lemkin, są nadal aktualne” – podaje Instytut Pileckiego.

Jest to postać, o której warto i trzeba przypominać i to nie tylko uczniom, ale także szerszemu gronu odbiorców.

„Rafał Lemkin, znany przede wszystkim w kręgach akademickich i wśród ekspertów prawa międzynarodowego, zasługuje na to, by dołączyć do kluczowych postaci XX wieku – jako wybitny intelektualista, badacz zbrodni totalitarnych i autor koncepcji ludobójstwa. Obok Jana Nowaka-Jeziorańskiego, Jana Karskiego, Witolda Pileckiego czy Szmula Zygielbojma, był jednym z tych, którzy starali się uświadomić światu ogrom tragedii, jaka rozegrała się na ziemiach polskich pod okupacją dwóch totalitaryzmów” – czytamy na stronie.

Publikacja edukacyjna „Rafał Lemkin. Z bliska” dostępna jest na stronie Instytutu Pileckiego.

Źródło: instytutpileckiego.pl

« 1 »

Tu możesz nas wesprzeć

Darowizna

reklama

Pekao