Spada wskaźnik liczby księgarń na 10 tys. mieszkańców. Według danych z Ogólnopolskiej Bazy Księgarń w listopadzie wskaźnik liczby księgarń na 10 tys. mieszkańców wyniósł 0,45 – poinformował na Twitterze Instytut Książki. Od początku roku ubyło niemal 120 placówek.
Na koniec września 2020 roku w Ogólnopolskiej Bazie Księgarń zarejestrowanych było 1975 księgarń. Od początku roku ubyło niemal 120 placówek. „Najwyższy wskaźnik liczby księgarń na 10 tys. mieszkańców jest w województwie mazowieckim, małopolskim oraz śląskim. Najniższy – w województwie świętokrzyskim i opolskim” – czytamy w opublikowanej we wtorek informacji. Jak wyjaśniono na stronie IK, „w kwietniu tego roku wskaźnik dla Polski wynosił 0,47, podczas gdy we Francji czy w Niemczech oscyluje wokół 0,7”.
Ogólnopolska Baza Księgarń podaje też liczbę księgarń w podziale na województwa. Najwięcej ich jest w mazowieckim – 333, małopolskim – 186 i śląskim: 183, najmniej w lubuskim – 48, świętokrzyskim – 36 i opolskim – 28
Liczba księgarń niezależnych od początku istnienia OBK w 2017 roku była wyższa niż księgarń sieciowych. W 2017 roku udział księgarń niesieciowych wynosił 60 proc. W pierwszej połowie 2020 roku przewaga wobec księgarń sieciowych jest najwyższa – to 62 proc. wobec 38 proc. Obecnie w OBK zarejestrowanych jest 1794 księgarń niezależnych.
Zamieszczone na stronach internetowych portalu https://opoka.org.pl/ i https://opoka.news materiały sygnowane skrótem „PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Fundację Opoka na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl >>