Kraków: akcja krwiodawstwa studentów Akademii Ignatianum

W środę w krakowskiej Akademii Ignatianum odbył się dzień honorowego krwiodawstwa, zatytułowany „Oddaj krew dla Ojczyzny #2”.

„Krwi nie da się w żaden sposób wyprodukować. Jest to niepowtarzalna cząstka siebie, którą można podarować innym i w ten sposób uratować komuś życie” – powiedziała jej pomysłodawczyni, studentka Justyna Kulczycka.

Inicjatywa została podjęta we współpracy z krakowskim Wojskowym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w ramach obchodzonego w całej Polsce 1 marca Narodowego Dnia Pamięci o „Żołnierzach Wyklętych”. „To nasza forma patriotyzmu XXI wieku. Przypominamy o bohaterskich postawach osób, które chciano wymazać z narodowej pamięci, a jednocześnie dajemy przestrzeń do tego, by samemu móc stać się bohaterem poprzez bezcenny dar z samego siebie dla bliźnich” – dodał Tomasz Konturek.

Przez cały dzień chęć oddania krwi zgłosiło 51 studentów i pracowników Akademii Ignatianum. Krew oddało 36 osób, co dało łącznie 16,2 l zebranej krwi. „Nigdy wcześniej nie oddawałam krwi, więc stwierdziłam, że to dobra okazja, by zacząć. By podzielić się drogocennym darem z tymi, którzy go potrzebują. Zwłaszcza, że często słyszymy, że krwi brakuje w szpitalach” – przyznała studentka Joanna.

Oprócz akcji krwiodawstwa w środę Akademia Ignatianum gościła również uczniów krakowskich szkół, którzy przybyli na spotkanie zorganizowane przez Małopolskie Kuratorium Oświaty i krakowski oddział Instytutu Pamięci Narodowej. Zebrani m.in. wysłuchali wykładu „Najmłodsi wyklęci – niepodległościowe organizacje młodzieżowe” oraz zobaczyli film Dariusza Walusiaka pt. „Rączy”.

1 marca był dla studentów Ignatianum również okazją do zainaugurowania kolejnego etapu X edycji akcji „ Rodacy-Bohaterom”, w ramach której w okresie od grudnia do stycznia udało się zebrać ponad 5 ton żywności, która w postaci blisko 400 paczek trafiła do Polaków na Kresach.

„Tym razem zbieramy fundusze, dzięki którym będzie można rozpocząć kolejne renowacje cmentarzy i miejsc pamięci na Kresach, objąć leczeniem i opieką sanatoryjna najbardziej schorowanych byłych żołnierzy Armii Krajowej, ale też zorganizować wakacyjne pobyty i kolonie dla polskich dzieci z Kresów” – wyjaśnił Tomasz Konturek, koordynator akcji w Krakowie i Małopolsce, zachęcając do hojności i dziękując za dotychczasowe wsparcie.

Pieniądze można wrzucać do puszek wystawionych w budynkach Akademii Ignatianum lub wpłacać na konto Stowarzyszenia Odra Niemen 41 1440 1185 0000 0000 1283 9308 z dopiskiem „ Rodacy-Bohaterom”.

Szczegóły inicjatywy „Rodacy-Bohaterom” pod adresem e-mail rodacy.bohaterom@ignatianum.edu.pl oraz pod nr tel. 785 042 119.

luk / Kraków

« 1 »

reklama

reklama

reklama