Warszawa: obchody rocznicy Wiktorii Wiedeńskiej

W kościele Kapucynów na Miodowej odbyła się uroczysta Msza Święta w rocznicę Odsieczy Wiedeńskiej.

12 września minęły 334 lata od jednej z najważniejszych bitew, które wpłynęły na historię Europy. Król Jan III Sobieski, stojąc na czele zjednoczonych wojsk austriackich, niemieckich i polskich w liczbie niemal 70 000, pokonał armię Kara Mustafy, oblegającego Wiedeń.

W bocznej kaplicy kościoła kapucynów w sarkofagu umieszczone jest serce króla Jana Sobieskiego. Jak przypomniał przewodniczący liturgii o. Gabriel Bartoszewski, król Sobieski, który sprowadził kapucynów do Polski i ufundował warszawski klasztor, w przeddzień wyjazdu pod Wiedeń uczestniczył w obrzędzie poświęcenia i wmurowania kamienia węgielnego pod kapucyński kościół na Miodowej.  

We Mszy świętej wzięli udział m.in. ks. Stanisław Małkowski, kapelan “Solidarności”, przedstawiciele Bractwa Kurkowego, a także przedstawiciele władz państwowych - minister Jan Dziedziczak i poseł Tadeusz Woźniak. Delagacja złożyła kwiaty przy sarkofagu z sercem króla. Kazanie wygłosił dominikanin o. prof. Andrzej Potocki.

  Obchody Wiedeńskiej Wiktorii odbywają się co roku z inicjatywy Komitetu Obchodów Rocznic Wiktorii Wiedeńskiej na przemian w Katedrze Polowej i kościele kapucynów 
« 1 »

reklama

reklama

reklama