Bp Piotrowski: uczmy się od Maryi Wniebowziętej szacunku wobec każdej osoby i wspólnoty

Uczmy się od Maryi Wniebowziętej uważnego słuchania Słowa Bożego, przebaczenia w duchu pokory i szacunku wobec każdej osoby i wspólnoty oraz autentycznego życia w prawdzie i miłości – mówił dzisiaj w kieleckiej bazylice bp Jan Piotrowski podczas Mszy św. w święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny.

 W homilii biskup kielecki przypomniał o posłannictwie i misji Maryi, wspomniał o zadaniach ruchu pielgrzymkowego i zaufaniu pokładanym w Bogu przez Jej wstawiennictwo, szczególnie w tak trudnych momentach dziejowych, jak 1920 rok.

Wspomniał m.in. maryjny kult św. Bernarda, cytując jego modlitwę, przypomniał innych czcicieli Maryi: św. Jana Damasceńskiego, św. Maksymiliana, św. Jana Pawła II czy Prymasa Tysiąclecia kard. Stefana Wyszyńskiego. Zauważył głębokie zakorzenienie biblijne myśli o Maryi w przesłaniu Kościoła, który od wieków widział w Niej Tę, która zniszczy głowę węża.

- W Maryi od zawsze Kościół i cała Tradycja widzi Kobietę, która zniszczy głowę węża, który jest uosobieniem wszelkiego zła, niepokoju, zdrady i pychy. On jako kusiciel sprowadził pierwszych ludzi na drogę nieposłuszeństwa Bogu. Zaś Maryja, Matka Jezusa jest Tą, której macierzyństwo przez testament Jezusa z krzyża: „Matko oto syn Twój”, ogarnia całą ludzkość bez wyjątku – stwierdził bp Piotrowski.

Biskup wspominał także zadania i misje pielgrzymek, które przemierzają zakątki Polski, m.in. zakończoną już 38. Pieszą Pielgrzymkę Kielecką, w trakcie której „Maryja w mocy Bożego Ducha była naszą przewodniczką”. – Jej przewodnictwo odnosi się nie tylko do tych, którzy przemierzyli w trudzie tysiące kroków (….), ale i do wszystkich goszczących pielgrzymów, modlących się za nich, robiących właściwe sprawozdania dla mediów – mówił hierarcha.

Biskup zaznaczył także, że „bogata symbolika biblijna mówi o wyróżnieniu Maryi i o Jej chwale, ale piękny owoc nowego życia, który daje Ona światu jest zagrożony niebezpieczeństwem i pogardą. Jedynie Boża interwencja zmienia sytuację (…). Zwycięzcą nad śmiercią jest Jezus Zmartwychwstały, dawca nowego życia”.

Rozważał także wezwanie ludzkości – poprzez łaskę chrztu i dar odkupienia - do uczestnictwa w Bożych planach i „przyjaźni z Bogiem, do życia w tej przyjaźni, która daje nam Jezus Chrystus, dawca nowej perspektywy życia”. – Wiara jest łaskawym darem Boga, ale i aktem głęboko wolnym i ludzkim, a zaufanie, jakie okazujemy Bogu nie sprzeciwia się ani wewnętrznej wolności ani rozumowi, który Bóg obdarzył człowieka” – mówił.

- Dziś wszyscy razem, którzy kochamy Polskę, swoją ojczyznę wraz z Maryja możemy śpiewać Magnificat, za wolność, niepodległość, pokój i nadzieję na lepsze jutro – mówił bp Jan Piotrowski.

W Eucharystii uczestniczyły delegacje władz wojewódzkich i powiatowych, służby mundurowe, kombatanci.

Po zakończeniu Eucharystii pododdziały i uczestnicy uroczystości przemaszerowały pod pomnik marszałka Józefa Piłsudskiego na Placu Wolności, gdzie rozpoczęła się dalsza część święta. Apel na Placu Wolności poprzedziło złożenie meldunku o gotowości do uroczystości, podniesienie flagi państwowej na maszt oraz odegranie hymnu Polski. Po okolicznościowych przemówieniach, dowódcy Garnizonu Kielce i żołnierze, otrzymają medale i wyróżnienia.

Uroczystość zakończy złożenie wieńców pod pomnikiem marszałka Józefa Piłsudskiego i defilada pododdziałów.

dziar / Kielce

« 1 »

reklama

reklama

reklama

reklama