Relacja z konferencji prasowej dotyczącej Pikniku Rodzinnego przed Oknem Papieskim

W Sali Królewskiej Domu Arcybiskupów Krakowskich odbyła się konferencja prasowa, podczas której poruszono tematy: pikniku rodzinnego przed Oknem Papieskim, modlitewnego Triduum przed Najświętszym Sakramentem o duchową odnowę Krakowa oraz przebiegu Bożego Ciała.

Na temat pikniku rodzinnego, który odbędzie się 15 czerwca od godz. 14:30 do 19:30 wypowiadali się przedstawiciele Duszpasterstwa Rodzin. Ks. Paweł Gałuszka, dyrektor Wydziału Rodzin Kurii Metropolitalnej w Krakowie powiedział, że wydarzenie to stanowi kontynuację zeszłorocznego spotkania. W tym roku dotyka tematyki „Listu do Rodzin”, który został ogłoszony 25 lat temu przez Jana Pawła II. Ojciec Święty wskazał w nim na najważniejsze wartości życia rodzinnego, podkreślając znaczenie przymierza małżeńskiego i mówił o społeczeństwie, w którym rodzina jest najmniejszą komórką społeczeństwa. Organizatorzy chcą dać odpowiedź na ten list pokazując, że rodzina jest najważniejszą wartością, o którą należy troszczyć się i zabiegać. Piknik poprzez wspólną zabawę pokaże, że siła społeczeństwa tkwi w rodzinie.

Kolejna z organizatorek powiedziała, że to wydarzenie jest dziełem różnych wspólnot, dla których rodzina jest ważną wartością i przygotowano wiele różnych atrakcji: m.in. quizy o rodzinie i świętych Krakowa, występy akrobatyczne, zaśpiewa także zespół „Promyczki Dobra” z Nowego Sącza. Kulminacyjnym momentem będą dialogi metropolity krakowskiego, abpa Marka Jędraszewskiego z dziećmi. Dzięki nim najmłodsi będą mogli zadać wszelkie pytania, których odpowiedzi są ciekawi. Jest to ważny moment transmisji międzypokoleniowej.

Przedstawiciele Sekretariatu ds. Nowej Ewangelizacji opowiedzieli o modlitewnym Triduum przed Najświętszym Sakramentem. Corocznie przed Bożym Ciałem na Rynku Głównym odbywa się uwielbienie. W tym roku to spotkanie zostanie poprzedzone trzydniową modlitwą. Celem tego wydarzenia jest wzbudzenie wrażliwości serca u mieszkańców Krakowa, by modlili się za siebie nawzajem. W tym Triduum wezmą udział parafie, stowarzyszenia, ruchy i wspólnoty, jego intencją jest odnowa duchowa Krakowa. Ta modlitwa to ważny i piękny trud, który należy podjąć. W środę, 19 czerwca o godz. 19:00 na krakowskim Rynku będzie miało miejsce uwielbienie „Jestem Dobry”, w programie występ zespołu niemaGotu, świadectwa, adoracja.

Ks. Ireneusz Okarmus, dyrektor Wydziału Duszpasterstwa Ogólnego Kurii Metropolitalnej w Krakowie wypowiedział się na temat przebiegu uroczystości Bożego Ciała.  Podkreślił, że procesja to niezwykłe wydarzenie, gdy Chrystus wychodzi do wiernych. Obchody Bożego Ciała rozpoczną się Mszą św. o godzinie 9:00 na Wzgórzu Wawelskim. Następnie, uroczysta procesja ruszy przez bramę przy ul. Bernardyńskiej do pierwszego ołtarza przy kościele pw. św. Idziego. Kolejny ołtarz znajduje się przy kościele świętych Piotra i Pawła przy ul. Grodzkiej, trzeci obok kościoła św. Wojciecha na Rynku Głównym, a ostatni przy kościele mariackim. Hasła znajdujące się na dekoracjach będą nawiązywały do słów „W mocy Bożego Ducha”.

Przy pierwszym ołtarzu będzie hasło „Kościół – wspólnota napełniona Duchem Świętym” – to ważny przekaz podkreślający, że wspólnotę Kościoła tworzą ludzie ochrzczeni, jest on Mistycznym Ciałem Chrystusa, wspólnotą wiary. Kolejne hasło „Moc Ducha Świętego jest w Was” mówi o tym, że każdy bierzmowany otrzymał moc Ducha Świętego i jest powołany do ewangelizacji. Trzecie hasło „Duch Święty daje miłość” wskazuje, że miłość to pierwszy owoc Ducha Świętego. Jako najwyższa wartość płynąca od Boga jest tą, do której powinno się dążyć i pragnąć. Czwarty ołtarz będzie miał hasło „Głoście Ewangelię, ja jestem z Wami”. Na banerze przy tym ołtarzu będzie znajdowało się zdjęcie kuli ziemskiej, którą oświetla monstrancja. Jezus mówi, że nie należy się lękać, tylko głosić Dobrą Nowinę i wszyscy ochrzczeni są wezwani do tego, by dawać świadectwo.

Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółowym harmonogramem tych wydarzeń:

II Piknik Rodzinny przed Oknem Papieskim: zobacz>>

Modlitewne Triduum przed Bożym Ciałem: zobacz>>

Procesja Bożego Ciała: zobacz>>

Justyna Tyrka, Archidiecezja Krakowska

Wideo: Monika Jaracz, Archidiecezja Krakowska

źródło: Joanna Adamik, BP Archidiecezji Krakowskiej, diecezja.pl

FOTORELACJA

« 1 »

reklama

reklama

reklama