Pierwszy pomnik bł. ks. Władysława Bukowińskiego w centralnej Azji

W Karagandzie w dzień wspomnienia ks. Władysława Bukowińskiego pojawił się pomnik poświęcony pamięci błogosławionego.

Ksiądz Władysław Bukowiński, nazywany Apostołem Kazachstanu, żył w latach 1904-1974. Polski duchowny spędził w obozach pracy 13 lat, a gdy zwrócono mu wolność i mógł wrócić do Polski, zrezygnował z tej możliwości, by pozostać w Kazachstanie. Poświęcił się pracy duszpasterskiej. Doświadczał dalszych prześladowań i w Kazachstanie zmarł.

 „Organizował podróże misyjne do Kirgizji i Turkmenistanu. W naszej parafii często odwiedzał ludzi w domach, spowiadał, chrzcił, odprawiał Msze święte” – przypomina ks. Grzegorz Burdyński MIC, misjonarz pracujący w Karagandzie. „Gdziekolwiek byłem, widziałem celowość tego, że tam właśnie byłem”, „Miłość i ofiara łączą się z cierpieniem najczęściej po stronach”, „Każdy człowiek ma prawo do Boga” – mawiał ks. W. Bukowiński. I tego uczy nas dzisiaj.

Liturgiczne wspomnienie bł. ks. Władysława Bukowińskiego przypada 20 czerwca.

„Z tej okazjiw niedzielę odprawiliśmy uroczystą Mszę świętą, której przewodniczył bp Adelio Dell'Oro. Po jej zakończeniu odbyło się poświęcenie pomnika, który stał w naszym kościele wiele lat, a w zeszłym roku wynieśliśmy go na zewnątrz, zrobiliśmy podest, tablicę i w tym roku, we wspomnienie bł. Władysława poświęciliśmy. Warto wiedzieć, że jest to pierwszy pomnik tego błogosławionegow centralnej Azji” – mówi ks. G. Burdyński.

« 1 »

reklama

reklama

reklama

reklama