Powodem był post sprzed siedmiu miesięcy, dotyczący niemieckich planów germanizacji polskich dzieci. To kolejny raz, kiedy Facebook blokuje treści IPN. W połowie stycznia portal zablokował możliwość zagranicznej promocji filmu o niemieckim obozie dla dzieci w Łodzi.
„W poście, który został zablokowany, napisaliśmy o niemieckich planach germanizacji dzieci, odnosząc się do autentycznych dokumentów. Mimo zgłoszenia o zweryfikowanie decyzji, konto jest zablokowane od sobotniego przedpołudnia” – informuje Instytut Pamięci Narodowej.
„Przypomnijmy, że w czasie II wojny światowej tylko w tzw. Aktion Zamość Niemcy odebrali rodzicom 30 tysięcy dzieci wywożąc je do obozów (w tym do specjalnego obozu w Łodzi) i fabryk na terenie Niemiec. Oddawano je także niemieckim rodzinom do germanizacji. Zbrodnia ta, jedna z najokrutniejszych w czasie II wojny światowej, była sądzona podczas procesu norymberskiego. Symbolem tej akcji m.in. są losy Czesławy Kwoki, która wysiedlona z Zamojszczyzny trafiła do Auschwitz, gdzie została zabita zastrzykiem z fenolu. Miała 14 lat” – przypominają przedstawiciele IPN.
W połowie stycznia Facebook zablokował możliwość zagranicznej promocji filmu IPN o niemieckim obozie w Łodzi, do którego trafiło około 3000 dzieci.
Przeciwko blokadzie treści IPN zaprotestowało także Centrum Monitoringu Wolności Prasy Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich. W oświadczeniu podkreślono, że takie działanie jest naruszeniem zasady wolności słowa. „Po raz kolejny przedstawiciel mediów społecznościowych w Polsce stawia się ponad obowiązującym prawem i blokuje dyfuzję treści popularyzujących istotne elementy polskiej historii współczesnej” – czytamy w komunikacie.
„Ze względu na powszechność serwisu społecznościowego Facebook działanie takie ma charakter cenzury czyli kontroli publicznego przekazywania informacji, ograniczającej wolność swobodnego wyrażania myśli i przekonań. Jest to nieuzasadnione naruszenie zasady wolności słowa, która jest fundamentem ustroju każdego demokratycznego państwa. CMWP SDP apeluje o zaniechanie takich działań i przywrócenie swobodnego funkcjonowania na Facebooku angielskojęzycznego konta IPN” – napisało Centrum Monitoringu Wolności Prasy SDP.