W Krakowie powstało muzeum Stanisława Wyspiańskiego

Obrazy, szkice, fragmenty spektakli, a także autoportrety i portrety bliskich – te i inne prace Stanisława Wyspiańskiego od piątku oglądać będzie można w krakowskim muzeum poświęconym jego twórczości. W sumie na ekspozycji znajdzie się ok. 200 dzieł.

„Novum (tego miejsca) polega na tym, że zmieściliśmy Wyspiańskiego w budynku o średniej wielkości, w pomieszczeniach mniejszych niż wielkie sale muzealne, dzięki czemu wydobywamy inne wartości jego twórczości” – mówił dziennikarzom w czwartek Andrzej Szczerski, dyrektor Muzeum Narodowego w Krakowie (MNK).

Nowo powstałe Muzeum Stanisława Wyspiańskiego, które otwarcie zaplanowano na piątek, jest bowiem oddziałem MNK, a mieści się ono w budynku dawnego spichlerza przy pl. Sikorskiego. To właśnie tutaj zwiedzający zobaczą ok. 200 dzieł malarza, dramatopisarza i reformatora polskiego teatru.

Niewielkie przestrzenie, w których prezentowane będą prace artysty, nie zostały wybrane przypadkowo. „Widzimy, że Wyspiański znakomicie wygląda w kameralnych wnętrzach; to jest model muzeum – domu artysty, gdzie jesteśmy bliżej twórcy niż w wielkich przestrzeniach galeryjnych” – ocenił dyrektor MNK.

Jak wskazał Szczerski, w placówce prezentowane będą prace ze wszystkich dziedzin twórczości artysty, w sposób bezpieczny konserwatorsko, ale jednocześnie zapewniający gościom wrażenie bliskiego obcowania z dziełami.

Główna część wystawy skupia się na pierwszym piętrze – tam oglądać będzie można wiele prac, począwszy od tych z dziedziny malarstwa olejnego, przez graficzne, po projekty mebli i witraży. Goście zobaczą szkice do polichromii z krakowskiego kościoła Franciszkanów, nowy model Akropolis, projekty witraży do katedry na Wawelu, propozycje dekoracji, mebli i tkanin do gmachu Towarzystwa Lekarskiego Krakowskiego.

„Tutaj mamy trzy tematy ramowe: natura i religia, antyk oraz historia z centralnym motywem Wawelu. Ważne jest to, że po raz pierwszy mamy też salę w całości poświęconą pracom dla teatru - z kostiumem teatralnym, plakatami do sztuk Wyspiańskiego z późniejszych lat, a przede wszystkim bardzo ciekawe fragmenty słynnych spektakli” – powiedział Szczerski. Prezentowane tutaj dzieła będą wymieniane – pierwsza zmiana zaplanowana jest na 2023 r.

Zdaniem dyrektor MNK wizyta w tym miejscu to szansa na „bardzo osobiste, intymne spotkanie z Wyspiańskim”. „Spotkanie z artystą, który mówi do nas bezpośrednio. To tak, jakbyśmy byli sam na sam z jego dziełami. To zupełnie inny Wyspiański niż ten, o którym zawsze myślimy – jako o twórcy dzieł monumentalnie wyglądających we wnętrzach, do których zostały przeznaczone” – zaznaczył.

Wizyta w muzeum to okazja, by dowiedzieć się, jak powstawały słynne projekty tego twórcy, m.in. witraż „Bóg Ojciec – Stań się–, zobaczyć słynne „Macierzyństwo”, czy też inne prace graficzne i projektowe. „Myślę, że zobaczymy też Wyspiańskiego – artystę wnętrza. (…) Różnorodność trzech pięter uświadomi, że był to twórca wielostronny, który wypowiadał się w wyjątkowy sposób na różne tematy” – ocenił Szczerski.

Na parterze muzeum prezentowane są autoportrety Wyspiańskiego oraz wizerunki członków jego rodziny – żony i dzieci, jego przyjaciół, mecenasów i znajomych. Ponadto znaleźć można tam dzieła prezentujące miejsca, w których twórca żył i pracował, m.in. krakowskich i paryskich pracowni, krakowskich ulic i krajobrazy podmiejskich terenów.

W podziemiu natomiast mieści się księgozbiór z odręcznymi notatkami i pierwodruki wydań dramatów oraz utworów innych autorów, do których Wyspiański wykonał okładki i ilustracje. Ważnym elementem całego kompleksu jest też dziedziniec, gdzie planowana została organizacja spektakli teatralnych oraz prezentacja zarówno dzieł patrona muzeum, jak i tych inspirowanych jego twórczością.

Logo PAPZamieszczone na stronach internetowych portalu https://opoka.org.pl/ i https://opoka.news materiały sygnowane skrótem „PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Fundację Opoka na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Tu możesz nas wesprzeć

Darowizna
Pekao