Czy możemy wyglądać modnie i jednocześnie ograniczyć negatywny wpływ mody na środowisko? Kampania „Noś ubrania dłużej wodę zostaw naturze” – udowadnia, że nie ma rzeczy niemożliwych. Wystarczą drobne zmiany, abyśmy odkryły swój styl i sposób na modę w zgodzie z naturą.
Dużą rolę w temacie troski o planetę odgrywają codzienne, zwykłe wybory dotyczące zakupów ubrań, ich pielęgnacji czy wreszcie „długości ich życia”. Okazuje się bowiem, że niewiele z nas zdaje sobie sprawę ile wody kryją w sobie ubrania, które zalegają w naszych szafach. Wystarczy sięgnąć do kalkulatora śladu wodnego www.vanish.pl/nosubraniadluzej, aby przekonać się, że do produkcji 1 t-shirtu potrzeba ok. 2 500 litrów, a para jeansów to już znacznie ok. 6 727 litrów. Jest zatem oczywiste, że w każdej szafie kryją się tysiące litrów wody, której nie dostrzegamy oddając się szaleństwu zakupów.
Możemy to zmienić. Dokonując odpowiedzialnych wyborów jesteśmy w stanie znacznie ograniczyć wykorzystanie surowców naturalnych, zmniejszyć ślad węglowy i wodny, a także zniwelować ilość śmieci. A to ogromny krok w kierunku dbania o naszą planetę.
Biorąc pod uwagę cykl życia odzieży warto podkreślić, że ubrania najwięcej czasu spędzają w naszych rękach i to od nas zależy jak długo nam posłużą. Kluczem do sukcesu w tym wypadku jest czytanie metek i stosowanie się do zwartych na nich instrukcji oraz wybór odpowiednich, delikatnych, ale i skutecznych detergentów takich jak np. Vanish Oxi Action, który usuwa nawet najbardziej uporczywe plamy z trawy czy kawy i chroni kolory, a także zwalcza nieprzyjemny zapach. I co najważniejsze idealnie sprawdza się nawet w niskich temperaturach, a jego formuła nie zawiera chloru, więc może być stosowany nawet w przypadku bardzo delikatnych tkanin.
Warto też podkreślić, że w każdej szafie kryją się ubrania „do wydania” – za małe, za duże, takie, w których nie czujemy się dobrze. Część z ubrań wystarczy przerobić i spasować do naszej figury, inne można oddać lub sprzedać, tworząc tym samym obieg zamknięty życia ubrań, w którym każda rzecz jest optymalnie wykorzystana.
Beata Butwicka, prezes zarządu Fundacji Nasza Ziemia – partnera merytorycznego kampanii „Noś ubrania dłużej, wodę zostaw naturze”, namawia do wprowadzenia do codziennego życia jednego lub dwóch prostych ekonawyków, które w sposób znaczący wpłyną na środowisko naturalne a nie przeszkodzą cieszyć się modą.
Zakupy nowej garderoby róbmy zawsze po dokładnym audycie naszej szafy. Jak podają eksperci, około 30% ubrań, jakie znajdują się w naszych szafach, nie zostało użytych ani razu w ciągu ostatniego roku, to oznacza, że nie wszystko co kupujemy, jest nam po prostu niezbędne.
Kupujmy z rozwagą, rzeczy dobrej jakości i dbajmy o nie. Bowiem kiedy staną się nam niepotrzebne, a nadal będą w dobrym stanie, możemy dać im drugie życie. Ot, chociażby wspomagając organizacje charytatywne zajmujące się tym obszarem. Uczmy się tym samym nie wyrzucać naszych ubrań do zmieszanych odpadów (według badaczy ponad połowa zużytej garderoby tam trafia) lub co gorsza do natury (co potwierdza się niestety podczas naszych Akcji Sprzątanie świata-Polska). Zgodnie z dyrektywą w sprawie odpadów zatwierdzoną przez Parlament Europejski od 2025, państwa Unii będą zobowiązane do oddzielnego zbierania odpadów tekstylnych. Przyda nam się już dzisiaj zadbać o ten ekologiczny nawyk.
Źródło informacji: Biuro prasowe Vanish
Zamieszczone na stronach internetowych portalu https://opoka.org.pl/ i https://opoka.news materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Fundację Opoka na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.