Osteoporoza – podstępna choroba cywilizacyjna

24 czerwca obchodzony jest Światowy Dzień Chorych na Osteoporozę. Ustanowiono go ze względu na rosnącą liczbę osób borykających się z osteoporozą. Światowa Organizacja Zdrowia uznała, że jest to choroba cywilizacyjna.

Osteoporoza to podstępna choroba, dotykająca układ szkieletowy człowieka. Coraz więcej osób się z nią boryka, dlatego też Światowa Organizacja Zdrowia uznała osteoporozę za chorobę cywilizacyjną. Chorując na osteoporozę jest się narażonym na wiele złamań. Szacuje się, że w UE co ok. 30 sekund dochodzi do złamań z powodu tej podstępnej choroby. Sprzyja temu niedobór wit. D, białka i wapnia.

Osteoporoza to metaboliczna choroba kości, polegająca na stopniowym zaniku masy kostnej. Jak pisze na stronie doz.pl fizjoterapeuta Mateusz Burak, „na skutek obniżenia gęstości mineralnej kości, dochodzi do osłabienia ich struktury, co objawia się zwiększoną podatnością na złamania. Na zachorowanie narażone są przede wszystkim osoby starsze, szczególnie kobiety w wieku okołomenopauzalnym, choć na osteoporozę mogą cierpieć także mężczyźni, a nawet dzieci”. Doktorant Instytutu Naukowego podkreśla, że „wśród przyczyn osteoporozy wymienia się przede wszystkim: wiek (gęstość kości maleje mniej więcej po ukończeniu 35. roku życia), płeć (u kobiet w okresie przekwitania dochodzi do nagłego spadku poziomu estrogenu, co może przyczyniać się do osłabienia kości), dietę ubogą w witaminę D i wapń, zaburzenia odżywiania, stosowanie używek (alkohol, tytoń), niski poziom aktywności fizycznej, niski wskaźnik BMI, stosowanie niektórych leków (np. hormonów tarczycy, glikokortykoidów i kortykosteroidów, leków zobojętniających kwas żołądkowy, niektórych leków przeciwcukrzycowych)”.

Ryzyko może też być zwiększone wówczas, kiedy kobieta przechodzi przedwczesną menopauzę, czy też kiedy dana osoba cierpi na mukowiscydozę, choroby tarczycy, wątroby, czy stawów.

24 czerwca obchodzony jest Światowy Dzień Chorych na Osteoporozę. Ustanowiono go ze względu na rosnącą liczbę osób borykających się z osteoporozą.

źródło za: kalbi.pl/ doz.pl

« 1 »

reklama

reklama

reklama

reklama