reklama

Samorządowe uchwały o przeciwdziałaniu ideologii LGBT ponownie w sądzie

Naczelny Sąd Administracyjny orzekł, że dwie uchwały samorządów o „przeciwdziałaniu ideologii LGBT” mają trafić do ponownego rozpoznania przez sąd I instancji. Chodzi o uchwały podjęte przez małopolską gminę Lipinki oraz Radę Powiatu Tarnowskiego – informuje Radio Maryja.

Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar zaskarżył te uchwały do Wojewódzkiego Sądu Administracyjny w Krakowie. Gdy ten odrzucił skargi, Bodnar wniósł o kasację do Naczelnego Sądu Administracyjnego.

Jak powiedział Nikodem Bernaciak z Ordo Iuris, który uczestniczy w postępowaniu:

„Czekamy na pisemne uzasadnienie i dopiero do pisemnego uzasadnienia odniesiemy się jako uczestnik postępowania. Jako Instytut Ordo Iuris będziemy też zwracać uwagę na to, jakie były przesłanki prawne, gdyż wciąż pozostajemy na stanowisku, że są to akty niewiążące, nie są to akty prawne, a jedynie akty woli, oświadczenia woli, deklaracje ideowe radnych i jako takie na pewno nie łamią prawa”.

Tzw. uchwały anty-LGBT, które zakładają ochronę dzieci przed seksualną deprawacją, zostały przyjęte przez ok. 100 samorządów. Niektóre z nich zostały zaskarżone do sądów przez Adama Bodnara. Wszystkie rozstrzygnięcia zaskarżono do Naczelnego Sądu Administracyjnego.

„Liczyliśmy się z tym. Natomiast Naczelny Sąd Administracyjny nie unieważnił tych uchwał i deklaracji podejmowanych przez samorządy, a jedynie skierował je z powrotem do wojewódzkich sądów administracyjnych. Wciąż liczymy się z tym, że wojewódzkie sądy administracyjne przy merytorycznym rozpoznaniu skarg weźmie pod uwagę to, że nie są to akty prawne. W związku z czym nie mogą kogokolwiek dyskryminować, nie są kierowane przeciwko jakiejkolwiek grupie osób, są nakierowane na ochronę konstytucyjnie chronionych wartości” – podkreślił Bernaciak.

Źródło: Radio Maryja


« 1 »

Tu możesz nas wesprzeć

Darowizna

reklama

Pekao