24 marca przypada 100. rocznica urodzin założyciela Ruchu Światło-Życie, ks. Franciszka Blachnickiego, który jak św. Franciszek z Asyżu zapragnął „odbudować” Kościół. Nieskończona liczba osób ma mu za co dziękować. Warto podkreślić, że ks. Franciszek był wielkim obrońcą życia. Każdego życia. To odbiło się szerokim echem w naszym społeczeństwie.
100. rocznica urodzin sługi Bożego ks. Blachnickiego jest mocno widoczna w mediach społecznościowych. Oazowicze, choć nie tylko oni, zmieniają swoje zdjęcia profilowe na Facebooku, umieszczając na nich nakładkę z napisem „100 lat, ks. Franciszku!”. Ludzie dzielą się swoimi świadectwami, pisząc o tym, co zawdzięczają ks. Blachnickiemu. Jedni dziękują za to, że mogą dziś tworzyć wspaniałą rodzinę, wrażliwą na piękno i żyjącą wartościami i regułami Domowego Kościoła, inni za dzieło Krucjaty Wyzwolenia Człowieka, które odmieniło ich bliskich, mających problem z alkoholem, jeszcze inni dziękują za wskazanie drogi do prawdziwego nawrócenia.
Słów podziękowań jest naprawdę wiele. Postanowił je zebrać tygodnik „Gość Niedzielny”, tworząc wydarzenie „100-krotne dzięki, Ojcze Franciszku!”. Od Środy Popielcowej, aż do 24 marca, zbierano komentarze z podziękowaniami dla ks. Franciszka. Zebrano ich dość sporo. I tak są m.in. podziękowania za konsekwentną wiarę ks. Franciszka, za wolność od lęku, za życie w prawdziwe, walkę o prawdę, za dar wizji żywego Kościoła i ukazywanie jego piękna, za otwartość ks. Blachnickiego na znaki czasu i natchnienia Ducha Świętego, za to, że patrzył i widział 50 lat do przodu… i wiele, wiele innych. Redaktorzy tygodnika zadeklarowali na początku wydarzenia, że jeśli do 24 marca uzbiera się 100 podziękowań, zawiozą księgę do Krościenka jadąc na rowerach spod redakcji „Gościa Niedzielnego”. Setka została już dawno przekroczona…
Urodziny ks. Blachnickiego są dziś świętowane w całym Kościele. Szczególnie obchodzone są w Rybniku, w miejscu przyjścia na świat sługi Bożego. Wraz z zaproszonymi delegacjami metropolita katowicki, abp Wiktor Skworc, będzie dziękował podczas Mszy świętej w bazylice pw. św. Antoniego w Rybniku o godz. 18.00 za dar życia i powołania ks. Franciszka Blachnickiego i prosił o jego rychłą beatyfikację. Liturgia będzie transmitowana na kanale YouTube Bazyliki św. Antoniego. W tym dniu osobę ks. Franciszka wspomina też szczególnie Katolicki Uniwersytet Lubelski, z którym ks. Blachnicki był związany przez kilkanaście lat, najpierw jako student, później wykładowca i jeden z twórców Instytutu Teologii Pastoralnej.
Sługa Boży ks. Franciszek Blachnicki oczekując na wykonanie wyroku za działalność konspiracyjną przeciw Rzeszy Niemieckiej w celi śmierci 17 czerwca 1942 roku przeżył nieoczekiwane nawrócenie. Jak sam napisał w życiorysie przechowywanym w Archiwum KUL: „W czasie pobytu w więzieniu, mówiąc dokładniej w okresie pobytu na oddziale skazańców, dokonał się w moim życiu radykalny zwrot ku Bogu, po kilkuletnim okresie całkowitej niewiary. Wtedy podjąłem decyzję poświęcenia się służbie Bożej”. Po wojnie został kapłanem. Stworzył własną koncepcję służby liturgicznej. Od połowy XX wieku zaczął działać tzw. ruch oazowy, z którego z czasem rozwinął się Ruch Światło-Życie. Oaza to propozycja pogłębionej formacji skierowana do dzieci, młodzieży i dorosłych, w tym małżonków. Przez odpowiednią dla każdej z tych grup formację, ruch stara się kształtować dojrzałych i świadomych chrześcijan oraz służyć ożywianiu lokalnych wspólnot Kościoła. Szacuje się, że przez ruch oazowy przeszło około 1,7 miliona osób. Z Polski ruch rozprzestrzenił się na ponad 30 krajów świata. Osoby po formacji działają obecnie w różnych sferach życia. Np. to rozwinięta w Ruchu Światło-Życie diakonia życia, od lat walczyła o naturalne metody planowania rodziny, przeciwstawiała się aborcji, propagowała pełne miłości, odpowiednie wychowywanie dzieci w rodzinach. Ks. Blachnicki był wielkim obrońcą życia, a jego poglądy odbijają się do dziś szerokim echem w społeczeństwie.
Innymi inicjatywami ks. Blachnickiego były m.in.: Krucjata Wyzwolenia Człowieka, Plan Wielkiej Ewangelizacji Ad Christum Redemptorem (1979), Niezależna Chrześcijańska Służba Społeczna (1980-1981). Zmarł nagle w Carlsbergu 27 lutego 1987 r. 9 grudnia 1995 r. rozpoczął się jego proces beatyfikacyjny.
źródła: Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II / archidiecezja katowicka/ fb.com