Za nami pierwszy dzień Europejskiego Forum Przyszłości

Pierwszą edycję EFP zainaugurowała uroczysta gala, podczas której marszałek województwa Jakub Chełstowski i szef Śląskiego Funduszu Rozwoju Łukasz Oprawski przywitali uczestników wydarzenia na Stadionie Śląskim w Chorzowie.

W formie listownej do zgromadzonych zwrócili się także premier Jarosław Kaczyński, szef rządu Mateusz Morawiecki oraz prezydent RP Andrzej Duda. Politycy podziękowali pomysłodawcom wydarzenia za organizację Forum i wyrazili przy okazji nadzieję, że inicjatywa na stałe zagości na mapie gospodarczych wydarzeń roku w Polsce.

Biznes, innowacje i europejska droga rozwoju

Pierwszy dzień EFP upłynął pod znakiem debaty o przyszłości europejskiej gospodarki oraz sytuacji na rynku nowoczesnych technologii. Podczas sesji plenarnych poznaliśmy także tajniki regionalnej strategii innowacyjności, ze szczególnym naciskiem położonym na zagadnienia związane z elektromobilnością i paliwami przyszłości. Paneliści podjęli również temat wyzwań dla europejskiej gospodarki w najbliższej dekadzie.

Przyszłość branży mięsnej

W przestrzeni publicznej coraz częściej pojawiają się głosy mówiące na temat szkodliwości hodowli i produkcji mięsa. Właśnie dlatego istotnym elementem programu pierwszego dnia Forum było ogłoszenie raportu: „Wieprzowina. Nowa Perspektywa", który rzucił nowe światło na przyszłość branży mięsnej w Polsce i na świecie. Raport został przygotowany przez Związek Polskie Mięso we współpracy z czołowymi polskimi naukowcami.

Dokument zawierał siedem analiz naukowych z czterech obszarów tematycznych (zdrowie, ekonomia, środowisko, społeczeństwo) i przedstawił nowe argumenty, które pokazały znaczenie sektora wieprzowego i sposoby mierzenia się wyzwaniami, które przed nim stoją.

Debaty Oksfordzkie

Istotnym elementem pierwszego dnia EFP był także panel Europa i Świat: Wizja Młodych, który zainaugurował konkurs debat oksfordzkich.

Uczniowie śląskich liceów debatowali m.in. na temat tego, czy w szkołach młodzież powinna mieć możliwość wyboru zajęć z e-sportu zamiast tradycyjnych zajęć z wychowania fizycznego. Uczestnicy debaty dyskutowali także nad przyszłością państw Wspólnoty Europejskiej pod kątem 32-godzinnego tygodnia pracy. Wielki finał konkursu odbędzie się ostatniego dnia Forum.

Nagrody Europejskiego Forum Przyszłości przyznane

Gala nagród Europejskiego Forum Przyszłości w Filharmonii Śląskiej zakończyła pierwszy dzień wydarzenia. Nagrody w sześciu kategoriach przyznano osobom, firmom i instytucjom, które mają bezpośredni wpływ na przyszłość regionu, jego rozwój, transformację oraz promocję. W kategorii Europejski Ambasador Województwa Śląskiego nagrodę otrzymała Jadwiga Wiśniewska, poseł do Parlamentu Europejskiego VIII i IX kadencji.  Laureatami nagrody w kategorii Inwestor – Kapitał Polski zostały Rosa Sp. z o.o. – firma specjalizująca się w projektowaniu i produkcji kompletnych zestawów oświetlenia zewnętrznego oraz Eko-Okna S.A. – producent stolarki okiennej i drzwiowej z PVC, drewna i aluminium.  W kategorii Inwestor – Kapitał zagraniczny nagrodzono SK Innovation – jedną z największych południowokoreańskich firmsektora energetyczno-chemicznego, a w kategorii Eksporter dwie spółki: Mokate S.A. – przedsiębiorstwo, którego produkty, jak: kawy, herbaty, zabielacze, kakao, napoje czekoladowe i musli są dostępne w 73 krajach, a także Formed Sp. z o.o. – dystrybutora specjalistycznego sprzętu medycznego, wyposażenia oddziałów szpitalnych orazmebli medycznych i socjalnych. Najwięcej nagród Europejskiego Forum Przyszłości, kapituła przyznała w kategoriach Samorząd Przyszłości oraz Instytucja Otoczenia Biznesu. To kolejno: Tychy, Bytom, Tarnowskie Góry i Powiat Raciborski, a także Katowicka Specjalna Strefa Ekonomiczna, Izba Rzemieślnicza oraz Małej i Średniej Przedsiębiorczości, Okręgowa Izba Przemysłowo-Handlowa w Tychach i Górnicza Izba Przemysłowo-Handlowa w Katowicach. Laureatami w ostatniej kategorii – Ambasador Województwa Śląskiego zostali Anita Włodarczyk – trzykrotna mistrzyni olimpijska, czterokrotna mistrzyni świata oraz wielokrotna rekordzistka świata, Europy i kraju w rzucie młotem oraz Golec uOrkiestra – jeden z najbardziej rozpoznawalnych zespołów w Polsce.  

Zwieńczeniem gali był koncert, w którym orkiestra Filharmonii Śląskiej zagrała wraz z wirtualnym solistą, wyświetlanym w postaci hologramu. W programie znalazły się utwory Wojciecha Kilara i Adama Wesołowskiego.

Artykuł sponsorowany przez EFP Silesia

« 1 »
TAGI:

reklama

reklama

reklama

reklama