Caritas, parafie, zgromadzenia, wspólnoty i wierni – jak Kościół pomaga Ukraińcom uciekającym przed wojną

Jednym z głównych tematów obrad Episkopatu w Warszawie jest pomoc Ukrainie i uchodźcom z Ukrainy ze strony Kościoła w Polsce. Kościół wraz ze wszystkimi swymi strukturami zaangażował się w tę sprawę już od pierwszego dnia wojny. Przekazujemy obraz tej pomocy widziany niejako „z lotu ptaka”.

Siostry Wcielonego Słowa pracują w obrządku zarówno łacińskim jak i wschodnim, na Ukrainie należą do Kościoła greckokatolickiego i są w nim drugim co do wielkości zgromadzeniem żeńskim. Siostry prowadzą 14 placówek, a każda ma swoją specyfikę. Obecnie do sióstr przyjeżdżają uciekające przed wojną i szukające schronienia matki z dziećmi z całej Ukrainy. Coraz trudniej jest im pomagać, gdyż z jakimkolwiek zaopatrzeniem z każdym dniem jest coraz gorzej. Brakuje żywności, leków i środków czystości.

Szczegółowe informacje o zbiórce oraz jej ukraińskich adresatach można znaleźć na stronie: https:// www.ekai.pl/pomozmy-ukrainie-siostry-apeluja-o-pomoc-w-tragicznej-sytuacji/

Zamieszczony został tam mechanizm umożliwiający także szybkie wpłaty elektroniczne. Otrzymane środki za pośrednictwem pallotyńskiej Fundacji Misyjnej „Salvatti” natychmiast będą kierowane na Ukrainę.

Biskupi u uchodźców

Uchodźców odwiedzają w tych dniach polscy biskupi. Rozmawiają z nimi, dodają otuchy, zapewniają o pomocy.

Metropolita przemysko-warszawski Kościoła greckokatolickiego w Polsce abp Eugeniusz Popowicz informuje KAI, że kapłani greckokatoliccy cały czas nawiązują kontakt z uchodźcami. Oprócz dachu nad głową i zabezpieczenia bytu bardzo ważne jest jednak również bycie z nimi, bliskość, rozmowa i pocieszenie. „Jako Kościół greckokatolicki w Polsce robimy, co możemy i tymi siłami, jakie mamy. Wiele osób, które przyjeżdża, zwłaszcza ze wschodniej Ukrainy, nie porozumiewa się po polsku. W Przemyślu, gdzie granice przekracza dziennie 50 tys. ludzi, jest prawdziwy kocioł. Pierwszym naszym wyzwaniem jest to, aby pomóc im się z tego kotła wydostać” – mówi hierarcha. Opieka duchowa jest oferowana także na terenie eparchii wrocławsko-koszalińskiej i olsztyńsko- gdańskiej Kościoła greckokatolickiego.

„Księża reagują bardzo spontanicznie. Ci bardziej aktywni od razu poszli do ośrodków, byli u tych ludzi, nawiązali kontakty. Jeden z księży w ubiegłym tygodniu odwiedził wszystkie ośrodki, hotele i domy zakonne na terenie parafii” – mówi abp Popowicz. Podkreśla, że duszpasterstwo greckokatolickie działa w wielu miejscach w Polsce. Wiele nowych parafii utworzono jeszcze przed wojną na potrzeby ponad milionowej grupy Ukraińców przebywających w Polsce z uwagi na pracę zarobkową. Teraz te parafie muszą swą opieką ogarnąć nowych przybyszów.

Abp Popowicz zwraca też uwagę, że tam, gdzie była potrzeba, udostępniane były grekokatolikom świątynie rzymskokatolickie. W obecnej sytuacji też to się dzieje. Przypomina, każdy katolik może uczestniczyć zarówno w liturgii rzymskiej, jak i wschodniej.

Bp Wiesław Szlachetka, przewodniczący Komisji Charytatywnej KEP 10 marca odwiedził uchodźców z Ukrainy, którzy znaleźli schronienie w sanktuarium Matki Bożej Brzemiennej w Gdańsku-Matemblewie. „Czujcie się tutaj, jak w domu. Cały czas modlimy się o szybkie zakończenie wojny, a także o nawrócenie dla tych, którzy tę wojnę wywołali” – powiedział.

Biskup polowy Wiesław Lechowicz odwiedził 8 marca trzy przejścia graniczne z Ukrainą: w Dorohusku, Zosinie i Horodle. Rozmawiał z uchodźcami, funkcjonariuszami i wolontariuszami.

Siedem tysięcy uchodźców z Ukrainy znalazło tymczasowe schronienie w halach targowych Ptak Warsaw Expo w podwarszawskim Nadarzynie. W piątek 11 marca uchodźców odwiedził kard. Kazimierz Nycz. Metropolita warszawski zaapelował do diecezjan o udostępnienie miejsc do zakwaterowania uchodźców.

W niedzielę 6 marca do Centrum Pomocy Uchodźcom przy Kościele Świętej Małgorzaty w Łomiankach przybył nuncjusz apostolski abp Salvatore Pennacchio. Centrum pomogło w zakwaterowaniu wśród parafian 1200 uchodźców z Ukrainy.

Prowadzony przez archidiecezję wrocławską i służący jako hotel Dom Jana Pawła II, decyzją abp. Józefa Kupnego, został w całości przeznaczony dla potrzeb uchodźców z Ukrainy. W sobotę 12 marca metropolita wrocławski spotkał się z nowymi mieszkańcami Ostrowa Tumskiego. Dzieciom wręczył prezenty i zapewnił o swoim wsparciu i modlitwie w intencji Ukrainy. Goście mają zapewniony nie tylko dach nad głową i posiłki, ale także pomoc psychologa i lekarza. Dla dzieci przygotowano także domowe przedszkole.

Wojna w Ukrainie i pomoc humanitarna świadczona przez Kościół w Polsce uchodźcom wojennym będzie jednym z głównych tematów 391. zebrania plenarnego Konferencji Episkopatu Polski, które odbędzie się w poniedziałek i wtorek 14-15 marca na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie.

oprac. lk / Warszawa

« 1 2 3 4 »

reklama

reklama

reklama

reklama