Ks. Radosław Orchowicz biskupem pomocniczym archidiecezji gnieźnieńskiej

Ks. Radosław Orchowicz, dotychczasowy proboszcz parafii św. Józefa w Inowrocławiu został mianowany biskupem pomocniczym archidiecezji gnieźnieńskiej. Decyzję Ojca Świętego Franciszka ogłosiła dziś w południe Nuncjatura Apostolska w Polsce.

Biskup nominat ma 52 lata. Jest doktorem teologii. W archidiecezji gnieźnieńskiej przez wiele lat pełnił funkcję diecezjalnego duszpasterza młodzieży, pracował też w wydziale katechetycznym. Od 2011 roku był proboszczem parafii św. Józefa w Inowrocławiu.

Komunikat Nuncjatury Apostolskiej  

Ks. Radosław Orchowicz urodził się 21 stycznia 1970 roku w Wysokiej. W miejscowym kościele pw. NMP Różańcowej 8 lutego 1970 roku otrzymał sakrament chrztu świętego.

W Wysokiej skończył szkołę podstawową i naukę kontynuował w Liceum Ogólnokształcącym w Łobżenicy.

W latach 1988-1994 odbywał formację w Prymasowskim Wyższym Seminarium Duchownym w Gnieźnie. Święcenia kapłańskie przyjął 21 maja 1994 roku z rąk abp. Henryka Muszyńskiego.

W latach 1994-1999 był wikariuszem parafii Świętej Trójcy w Strzelnie, a w latach 1999-2003 – wikariuszem parafii św. Wawrzyńca w Gnieźnie.

W latach 1998-2002 uczęszczał na Podyplomowe Studium Teologii na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

W 2009 r. uzyskał tytuł doktora teologii na podstawie pracy przygotowanej pod kierunkiem ks. prof. dr. hab. Bogdana Częsza pt. Opatrzność Boża wobec człowieka w ujęciu św. Bazylego Wielkiego.

W latach 2003-2011 pełnił funkcję diecezjalnego duszpasterza młodzieży i pracował w wydziale katechetycznym kurii metropolitalnej w Gnieźnie.

W 2011 roku został proboszczem parafii św. Józefa Oblubieńca NMP w Inowrocławiu.

W chwili powołania na biskupa pomocniczego pełnił jeszcze funkcję kapelana zakładu karnego w Inowrocławiu, wicedziekana dekanatu Inowrocław II, członka Rady programowej archidiecezjalnego studium pastoralnego dla kapłanów i Rady ekonomicznej seminarium duchownego oraz wizytatora katechetycznego.

Zna język niemiecki.

BP KEP

« 1 »

reklama

reklama

reklama

reklama