Naukowcy będą badać filie niemieckich obozów koncentracjach w Polsce i Czechach

Filie niemieckich obozów koncentracyjnych na terenie Polski i Czech zostaną zbadane przez naukowców z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu w poszukiwaniu nieodnalezionych do tej pory grobów ofiar nazizmu.

Jak przekazała PAP rzeczniczka Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu Małgorzata Moczulska, badania w ramach projektu „Bioarcheologia i archeologia krajobrazów represji narodowo-socjalistycznych: Perspektywa Europy Środkowo-Wschodniej” będą prowadzone przez interdyscyplinarny zespół z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu oraz Uniwersytetu Zachodnioczeskiego w Pilźnie.

„Uczelnie te współpracują ze sobą od kilku lat, m.in. przy badaniach grobów ofiar obozu koncentracyjnego w Letach, w południowych Czechach. «Krajobraz obozowy» to obszar, w którym pamięć historyczna, narracje i biografie ofiar przenikają się z materialnymi pozostałościami ich tragedii – w tym ze szczątkami ludzkimi. Dlatego też ku jego możliwie pełnemu poznaniu wymagana jest współpraca przedstawicieli różnych nauk: nie tylko historii i archeologii, ale również antropologii biologicznej” – wskazała Moczulska.

W ramach projektu zbadane zostaną dwa obszary. Pierwszy to okolice miasta Holýšov w zachodnich Czechach, z pozostałościami kilku obozów związanych z produkcją amunicji, m.in. podobóz KZ Flossenbürg. Drugi z obszarów znajduje się w Borach Dolnośląskich, gdzie zachowały się materialne ślady filii KZ Gross-Rosen związanych z działaniem ulokowanych tam kompleksów wojskowych.

Pomysłodawcy przedsięwzięcia wskazują, że jednym z jego celów jest „ocena materialnych dowodów dotyczących uwikłania nazistowskiego «kraju obozowego» w produkcję wojenną i logistykę wojskową”.

Drugim, jak podkreślono, równorzędnym celem projektu jest odnalezienie zapomnianych grobów ofiar nazizmu. W Borach Dolnośląskich poszukiwane będą groby więźniów KZ Gross-Rosen z filii w Iłowej (pow. żagański) i Trzebieniu (pow. bolesławiecki). W Czechach badania skoncentrują się na grobach więźniów, którzy zginęli podczas marszów śmierci w powiecie tachovskim na początku 1945 roku. Podobne miejsce będzie badane w zachodniej Polsce w powiecie żarskim – podała rzeczniczka Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu.

Projekt „Bioarcheologia i archeologia krajobrazów represji narodowo-socjalistycznych: Perspektywa Europy Środkowo-Wschodniej” będzie finansowany przez Narodowe Centrum Nauki w ramach konkursu OPUS 22 + LAP.

autor: Piotr Doczekalski

« 1 »

reklama

reklama

reklama