Sondaż: 64 proc. Polaków uważa, że Niemcy powinni wypłacić Polsce reparacje wojenne

64 procent badanych uważa, że Niemcy powinni wypłacić Polsce reparacje wojenne – wynika z opublikowanego w niedzielę sondażu Social Changes dla portalu wPolityce.pl.

„Zrealizowane jeszcze przed prezentacją raportu o polskich stratach wojennych powstałych w wyniku agresji i okupacji niemieckiej badanie pracowni Social Changes, zrealizowane na zlecenie portalu wPolityce.pl, wskazuje, że rośnie społeczne poparcie dla roszczeń naszego kraju wobec Niemiec, związanych ze zniszczeniami i poniesionymi przez Polskę w czasie II wojny światowej” - czytamy.

W badaniu ankietowani zostali zapytani, czy „Niemcy powinni wypłacić Polsce reparacje wojenne, czyli odszkodowanie za szkody i zbrodnie wyrządzone w czasie II Wojny Światowej”.

„Pozytywnej odpowiedzi udzieliło 64 proc. badanych. W porównaniu z identycznym badaniem z listopada ubiegłego roku oznacza to wzrost o 6 punktów procentowych” – wskazuje portal.

Według badania znacząco spadła liczba przeciwników podnoszenia tej sprawy – 16 proc. badanych. Jak zaznaczył portal w poprzednim badaniu było o 8 punktów więcej. „20 proc. badanych wybrało odpowiedź «trudno powiedzieć»; poprzednio było to 18 proc.” – podkreśla wPolityce.pl.

Z badania wynika, że wypłacenie Polsce reparacji popiera 91 proc. wyborców Zjednoczonej Prawicy. „Wśród wyborców Koalicji Obywatelskiej wskaźnik ten wynosi zaledwie 34 proc. Co ciekawe, sprawę reparacji dla Polski popiera też wyraźna większość wyborców Polski 2050 - 53 proc.” – czytamy.

Badanie zostało zrealizowane metodą CAWI (Computer Assisted Web Interview) na panelu internetowym w dniach od 8 do 11 lipca 2022 roku. Badanie zostało przeprowadzone na ogólnopolskiej, reprezentatywnej (pod względem: płci, wieku, wielkości miejsca zamieszkania) próbie Polaków. W badaniu wzięło udział 1073 osób. (PAP)

Logo PAPZamieszczone na stronach internetowych portalu https://opoka.org.pl/ i https://opoka.news materiały sygnowane skrótem „PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Fundację Opoka na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

reklama

reklama

reklama

reklama

reklama

reklama