Szefernaker: nie możemy przekazywać środków na pomoc wszystkim uchodźcom w nieskończoność

Nie możemy przekazywać środków na pomoc wszystkim uchodźcom z Ukrainy w nieskończoność - podkreślił w poniedziałek wiceszef MSWiA, pełnomocnik rządu ds. uchodźców Paweł Szefernaker.

Jak zaznaczył, dla uchodźców przygotowano rozwiązania, które pomogą im się usamodzielnić.

 

Szefernaker w Polsat News pytany był o kwestię świadczenia za zapewnienie zakwaterowania i wyżywienia uchodźcom wojennym z Ukrainy, które wynosi 40 złotych za osobę dziennie. Świadczenie może być wypłacane za okres do 120 dni pomocy (początkowo było to maksymalnie 60 dni). Zgodnie z zapowiedziami okres ten nie będzie już wydłużany, przy czym ustawa dopuszcza wyjątki w szczególnych przypadkach.

 

Wiceminister przypomniał, że okres czterech miesięcy, przez który polskie rodziny mogą otrzymywać środki za pomoc, dobiega końca w przypadku uchodźców, którzy otrzymują pomoc w Polsce od początku rosyjskiej inwazji. Jednak, jak zaznaczył, nie dotyczy to wszystkich, bo rodziny, które pomagają osobom wymagającym pomocy systemowej, np. niepełnosprawnym i starszym, będą mogły dłużej otrzymywać to świadczenie.

 

Szefernaker podkreślił, że dla uchodźców przygotowano rozwiązania, które mają pomóc im się usamodzielnić i "normalnie żyć". "Przecież nie możemy w nieskończoność dla wszystkich co do zasady tych środków przekazywać. Dlatego te osoby, które będą potrzebowały obiektywnie pomocy, będą tę pomoc otrzymywały" - wyjaśnił.

 

Wiceszef MSWiA zapowiedział, że do końca czerwca zostaną przygotowane przepisy określające, które osoby będą mogły taką pomoc otrzymywać. "Przypomnę, że w dalszym ciągu będą także miejsca zakwaterowania zbiorowego, więc jeżeli ktoś uzna, że nie ma innej możliwości, to będziemy pracować nad tym, aby trafił do takiego miejsca" - powiedział wiceminister.

 

Dopytywany, czy oznacza to, że w Polsce będą "obozy dla uchodźców", Szefernaker odparł: "Broń Boże, nie". "To są na przykład ośrodki spółek Skarbu Państwa, czy samorządowe, czy rządowe, różnego rodzaju pensjonaty, które na co dzień są wykorzystywane na rzecz pomocy uchodźcom" - dodał.

 

"Chcemy także, aby część uchodźców uzyskała taką systemową pomoc wśród organizacji pozarządowych, które na co dzień się taką pomocą zajmują" - powiedział. "W najbliższych dniach przedstawimy taki plan związany ze współpracą rządu z organizacjami pozarządowymi, np. dla osób niepełnosprawnych" - dodał.

 

Przypomniał też, że projekt nowelizacji ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy, który zawiera rozwiązania systemowe pozwalające usamodzielnić się uchodźcom, jest w Sejmie. We wtorek zajmie się nim sejmowa Komisja Administracji i Spraw Wewnętrznych. "Myślę, że w tym tygodniu to przejdzie przez Sejm" - ocenił wiceszef MSWiA.(PAP)

 

Autorka: Agnieszka Ziemska

Logo PAPZamieszczone na stronach internetowych portalu https://opoka.org.pl/ i https://opoka.news materiały sygnowane skrótem „PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Fundację Opoka na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

reklama

reklama

reklama