reklama

Szefernaker o spotkaniu ministrów ds. uchodźców: „przechodzimy do pomocy systemowej”

Wiceminister MSWiA Paweł Szefernaker poinformował, że głównym tematem poniedziałkowego spotkania ministrów ds. uchodźców z 12 państw europejskich, jest przejście od pomocy doraźnej do pomocy systemowej i związane z tym wyzwania.

PAP

dodane 09.05.2022 13:07

„Ministrowie zajmujący się pomocą dla uchodźców i różnego typu rozwiązaniami przyjeżdżają do Warszawy i będziemy dyskutować o rozwiązaniach systemowych. Bo odchodzimy już od tej części pomocy humanitarnej, doraźnej, żywnościowej do pomocy systemowej” – powiedział wiceminister MSWiA Paweł Szefernaker na antenie Radia Plus. Dodał, że datą graniczną przejścia od jednego systemu pomocy do drugiego będzie 1 września. „I wszystkie państwa w regionie muszą być gotowe. Musimy wymienić doświadczenia jak działać na przyszłość” – powiedział wiceminister ds. uchodźców.

Uczestnikami konferencji są ministrowie z państw graniczących z Ukrainą, krajów Europy środkowo-wschodniej i tych, które w największym stopniu pomagają uchodźcom. Spodziewani są ministrowie z Rumunii, Węgier, Słowacji i Mołdawii oraz z Wielkiej Brytanii, Niemiec, Austrii i Czech.

Szefernaker powiedział też, że pomoc z UE na utrzymanie uchodźców jest niewystarczająca, a konkretnie zerowa. Jedyne, co proponuje Unia to przesunięcie środków z innych programów.

„Nie będziemy przesuwać z budowy dróg czy programów społecznych” – zadeklarował Szefernaker. Jego zdaniem jedynym rozwiązaniem jest obecnie szybkie zwołanie szczytu UE, by przywódcy mogli przegłosować nowy fundusz dla Ukrainy.

„Premier Mateusz Morawiecki złożył taki wniosek i mamy nadzieję, że ten szczyt odbędzie się jeszcze w maju” – powiedział wiceminister.(PAP)

Autor: Luiza Łuniewska

Logo PAPZamieszczone na stronach internetowych portalu https://opoka.org.pl/ i https://opoka.news materiały sygnowane skrótem „PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Fundację Opoka na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

1 / 1
oceń artykuł Pobieranie..

reklama