Alpiniści zbierają szyszki z okazałych sosen w Puszczy Piskiej

W Puszczy Piskiej rozpoczął się zbiór szyszek z okazałych sosen. Ponieważ drzewa mają po 30 metrów wysokości szyszki zrywają z nich alpiniści.

„W tym roku obserwujemy dobry urodzaj sosny w Puszczy Piskiej, w związku z tym zbiór szyszek pozwoli uzupełnić zapasy nasion najlepszej jakości na kilka lat” – powiedział rzecznik prasowy Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Białymstoku Jarosław Krawczyk i dodał, że tego typu zbiory nie odbywają się zbyt często.

Alpiniści wspinają się na drzewa ubrani w specjalne uprzęże, każdy z nich ma specjalistyczne uprawnienia. Oprócz osobistego zabezpieczenia zbieracze mają też worki na zerwane szyszki. Z jednego dorodnego drzewa można zebrać ok. 4-5 kg. szyszek. Zerwane szyszki trafiają potem do wyłuszczarni nasion (taka działa m.in. w Rucianym-Nidzie na Mazurach). Ze 100 kg szyszek sosny średnio można otrzymać od 1-1,5 kg nasion.

Alpiniści zbierają szyszki z takich przestrzeni w lesie, które wcześniej przez specjalną komisję złożoną z naukowców dendrologów i leśników praktyków zostały uznane za „wyłączony drzewostan nasienny”. „Jest to fragment lasu, z drzewami wysokiej jakości, zdolnymi do obfitego obradzania nasion, to fragment lasu chroniony i przeznaczony do intensywnej produkcji nasion. Jak wskazują badania drzewa nasienne i ich potomstwo częściej produkują nasiona, niż potomstwo lasów niewyselekcjonowanych pod tym kątem. W drzewostanach nasiennych nie prowadzi się pozyskania drewna ani innego użytkowania lasu” – podkreślił Jarosław Krawczyk. Dodał, że jako „wyłączony drzewostan nasienny” wyznaczane są drzewa smukłe, z bezsęcznymi pniami. Korona takich drzew musi być osadzona na odpowiedniej wysokości pnia.

Pozyskiwanie szyszek z mazurskich lasów ma bardzo długą tradycję sięgającą czasów Prus Wschodnich. Działająca do dziś wyłuszczarnia nasion w Rucianym-Nidzie została zbudowana w latach 1890-1892. Był to największy tego typu obiekt w Prusach Wschodnich. Przewożono tutaj szyszki z całych Prus, ale także Polski i Rosji.

Wyłuszczarnia w Rucianym wciąż działa – w 2006 toku zmodernizowano ją. Na stronie internetowej zakład ten wskazuje, że w jego magazynie jednorazowo może się pomieścić 180 ton szyszek.

Zbiór szyszek trwa też w podległym olsztyńskiej Dyrekcji Lasów Państwowych Nadleśnictwie Korpele. Tam leśnicy planują zebrać 1,5 tys. kg szyszek, z których chcą pozyskać około 20 kg nasion. „Pozwoli to na wyprodukowanie miliona nowych drzewek i odnowienie około 150 ha lasu” – podano na stronie internetowej olsztyńskiej dyrekcji Lasów Państwowych. (PAP)

autorka: Joanna Kiewisz-Wojciechowska

Logo PAPZamieszczone na stronach internetowych portalu https://opoka.org.pl/ i https://opoka.news materiały sygnowane skrótem „PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Fundację Opoka na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

reklama

reklama

reklama