Jakiej teologii potrzebujemy dzisiaj? Rozpoczyna się Międzynarodowy Kongres Teologiczny na KUL

Teologia w dialogu ze współczesnością; Kościół wobec totalitaryzmów, polityki i wojny; debaty naukowców poświęcone m.in. Karolowi Wojtyle i kard. Stefanowi Wyszyńskiemu; doświadczeniu wiary w Boga; działalność wspólnot kościelnych i ich roli w społeczeństwie – to główne tematy Międzynarodowego Kongresu Teologicznego.

Odbędzie się on na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim Jana Pawła II między 23 a 27 października. KUL w Lublinie to uniwersytet, na którym profesorem i wykładowcą przez 24 lata był Karol Wojtyła. Odwiedził tę uczelnię także jako papież Jan Paweł II.

– Międzynarodowy Kongres Teologów będzie integracją akademicką przedstawicieli 12 państw uczestniczących w Inicjatywie Trójmorza, położonych między Bałtykiem, Adriatykiem i Morzem Czarnym. To między innymi Rumunia, Węgry, Chorwacja, Czechy, Ukraina, Słowacja - podkreśla rektor KUL, ks. prof. Mirosław Kalinowski. Dodaje, że trudno znaleźć lepsze miejsce w Polsce do przeprowadzenia kongresu, ponieważ Wydział Teologii KUL we wszystkich możliwych rankingach nie tylko w Polsce, ale i na świecie, zajmuje pierwsze miejsca w tej dyscyplinie naukowej.

Międzynarodowy Kongres Teologiczny odbędzie się pod hasłem „Wiara i teologia bliżej nas”. Wydarzenie składa się z dwóch części. Pierwsza to Kongres Teologów Krajów Trójmorza „Teologia w dialogu ze współczesnością”, druga Forum Młodych i podczas niego spotkania tematyczne: Zobacz i przekonaj się, Bóg na wyciągnięcie ręki, Wiara i odwaga, Siłacze ze wspólnoty, Wychowanie to wyzwanie, Mam wiarę i nie zawaham się jej użyć.

Pięciodniowe wydarzenie skupi blisko 80 osób z kraju i zagranicy: naukowców, prelegentów, ludzi mediów. - Idea współpracy uniwersytetów z krajów Europy Środkowej i Wschodniej była podejmowana na KUL już 20 lat temu. Mamy jednak poczucie, że brakowało nam krajów południa Europy. Idea Trójmorza nie jest tylko ideą polityczną – idee polityczne przychodzą i odchodzą, natomiast siła ducha, która wypływa z religii chrześcijańskiej niesie trwałe wartości na których zbudowane są nasze społeczeństwa – podkreślił dziekan Wydziału Teologii KUL ks. prof. Przemysław Kantyka.

Jak zaznacza rektor KUL, ks. prof. Kalinowski, uniwersytet to również miejsce spotkań młodych, obok procesu kształcenia zauważalna jest w duszpasterstwie akademickim potrzeba sięgania do nowoczesnych form ewangelizacji i umiejętnego wykorzystywania mediów. Młodym dedykowane jest Forum, które będzie miało dwie odsłony. Pierwsza, popularnonaukowa „Wiara dla mnie i dla ciebie”, będzie składać się z popołudniowych paneli dyskusyjnych z klamrą muzyczną. Influencerzy katoliccy, m.in. znany z kanału TikTok ks. Sebastian Picur, Tomasz Zieliński, s.  dr hab. Judyta Pudełko poruszą takie tematy: „Po co komu Biblia?”, „Trudne sprawy Kościoła”, „O wolności religijnej na świecie”, „Ks. Franciszek Blachnicki i jego wizja wyzwolenia człowieka,” „Usłyszeć na czas – o problemach suicydalnych młodzieży”, „Uzależnienia a lęk przed odrzuceniem”, „Od teologa do influencera, czyli jak ewangelizować w Internecie”.

Druga odsłona duszpasterska i kulturalna, pt. „Wiara: ważna sprawa!”, to seria wieczornych spotkań z przedstawicielami wspólnot o charakterze ewangelizacyjnym i formacyjnym, z wysłuchaniem ich świadectwa i wspólną modlitwą. Jak zapowiadają organizatorzy, kongres skupi się na doświadczeniu wiary w Boga we współczesnym świecie, samoświadomości wspólnot kościelnych i ich roli w społeczeństwie. Kulminacyjnym momentem spotkania będzie oficjalne sformalizowanie wzajemnej współpracy między wydziałami teologii skupionych wokół państw uczestniczących w Inicjatywie Trójmorza (3SI - Three Seas Initiative), czyli niedawno utworzonej sieci uniwersytetów (3SUN - The Three Seas University Network) w Lublinie.

« 1 »

reklama

reklama

reklama

reklama

reklama

reklama