Najbardziej poszkodowany górnik z Bielszowic jest w ciężkim stanie

„Najbardziej poszkodowany wskutek porannego wstrząsu w kopalni Bielszowice górnik, który trafił do szpitala w Katowicach-Ochojcu, jest w ciężkim stanie” – przekazała rzeczniczka placówki Jolanta Wołkowicz.

„Pacjent ma masywny uraz klatki piersiowej i uraz kręgosłupa. Pozostanie na obserwacji w szpitalnym oddziale ratunkowym jeszcze na pewno najbliższy czas, potem lekarze zdecydują. Jego stan jest ciężki, stabilny” – powiedziała PAP Wołkowicz.

Do podziemnego wstrząsu doszło w sobotę rano w kopalni Bielszowice, będącej częścią kopalni zespolonej Ruda w Rudzie Śląskiej. Jeden górnik zginął, pięciu zostało rannych.

Zgodnie z informacjami Wyższego Urzędu Górniczego w Katowicach, wstrząs nastąpił o godz. 6.13 w rejonie ściany 846 w pokładzie 405/2wg kopalni Bielszowice, na głębokości 1000 metrów. Doszło do wypadku.

Rzecznik Polskiej Grupy Górniczej, do której należy kopalnia, Tomasz Głogowski informował, że poszkodowanych zostało sześciu górników – pracowników kopalni: pięciu z nich wyjechało na powierzchnię, byli przytomni, choć poturbowani.

Jeden z nich, w gorszym stanie, został przetransportowany śmigłowcem Lotniczego Pogotowia Ratunkowego do Górnośląskiego Centrum Medycznego im. prof. L. Gieca Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach - Ochojcu. Pozostali zostali przewiezieni do szpitali w Zabrzu i Bytomiu.

Jeden górnik pozostał na dole, ratownicy dotarli do niego wraz z lekarzem, który stwierdził zgon. Rodzina została powiadomiona w obecności psychologa.

39-letni górnik kopalni, zatrudniony w kopalni Bielszowice jako elektromonter, był mieszkańcem Rudy Śląskiej. Rzecznik PGG wyjaśniał, że wstrząs spowodował pewne zniszczenia w podziemnej infrastrukturze, jednak nie na tyle, by znacząco utrudnić dotarcie do zmarłego.

Ściana 846 w pokładzie 405/2wg znajduje się w partii Borowa w południowej części ruchu Bielszowice. Zgodnie z danymi WUG odnotowana przez kopalniane czujniki energia sobotniego wstrząsu w tym rejonie wyniosła 6x10 do 6 dżula. Odpowiada to magnitudzie 2,62.

Ze statystyki wypadków WUG wynika, że w tym roku w polskim górnictwie doszło do siedmiu wypadków śmiertelnych, czterech wypadków ciężkich, a liczba wypadków ogółem z pierwszych sześciu miesięcy br. to 1024. Z tego w górnictwie węgla kamiennego był jeden wypadek śmiertelny wśród pracowników kopalni i trzy wypadki śmiertelne w firmach usługowych.

autor: Mateusz Babak

mtb/ agz/ PAP

Logo PAPZamieszczone na stronach internetowych portalu https://opoka.org.pl/ i https://opoka.news materiały sygnowane skrótem „PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Fundację Opoka na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

reklama

reklama

reklama

reklama