Zarząd powołany przez ministra kultury Bartłomieja Sienkiewicza zdejmuje z anteny nie tylko dziennikarzy zajmujących się polityką. Na osłabieniu TVP Info zyskują telewizje Republika i wpolsce.pl.
Jak donosi portal Wirtualne Media, z anteny Polskiego Radia znikają m. in. Adrian Klarenbach i Michał Rykowski. Współpracę zerwano też z Anną Popek. Serwis podaje też, że prawicowi dziennikarze nie pojawią się na antenie nawet jako goście audycji. Nie usłyszymy też Magdaleny Ogórek, Samuela Pereiry i Michała Rachonia. Z Polskiego Radia 24 zdjęto program „Gdzie jest Pan Cogito”, a z Jedynki „W otwarte karty”. Oba programy prowadziła Małgorzata Raczyńskiej-Weinsberg. Popołudniowych i porannych debat w PR 24 nie będą już moderować Stanisław Janecki, Piotr Nisztor i Dorota Kania. Nie będzie też Katarzyny Gójskiej, Roberta Tekielego i Rafała Dudkiewicza.
Z telewizji publicznej zdjęto z kolei „Wiadomości”. W środę zamiast nich wyemitowano serwis nazwany „19:30” prowadzony przez Marka Czyża, kiedyś dziennikarza TVP, a potem m.in. Superstacji. Program rozpoczął się od długiego materiału oskarżającego dotychczasową TVP o stronniczość. Wśród twórców nowej audycji znalazł się Tomasz Marzec, który podobnie jak Czyż pracował w przeszłości dla TVN, Dorota Bawołek, która przeszła z Polsatu i Witold Tabaka, który współpracował kiedyś z TVP, następnie trafił do TVN, a później do firmy Huawei. Jak informowała dziennikarka portalu Onet Magdalena Rigamonti, w niektórych wypadkach telefony do dziennikarzy z propozycją pracy mieli wykonywać „konkretni politycy”.
W telewizji publicznej wymieniono też m.in. szefa TVP Sport. Miejsce Krzysztofa Zielińskiego zajął Jakub Kwiatkowski, niedawny rzecznik Polskiego Związku Piłki Nożnej.
TVP Info wciąż nie nadaje. Zyskuje na tym telewizja Republika, która w środę 20 grudnia miała 2,61 proc. udziału w rynku, czyli aż 25-krotnie więcej, niż zwykle. 4-krotnie wzrosła też oglądalność telewizji wpolsce.pl.
Źródła: wirtualnemedia.pl, x.com, onet.pl, telewizjarepublika.pl