Sześć polskich politechnik w światowym rankingu. Gdzie warto studiować?

W gronie 550 uczelni technicznych zajmujących się inżynierią mechaniczną, jakie znalazły się w najnowszym rankingu Research.com, jest sześć uczelni z Polski. Jak powiedział PAP prof. Grzegorz Królczyk, prorektor Politechniki Opolskiej, jego uczelnia zajęła trzecie miejsce w Polsce i 259 na świecie.

Jak podkreśla prof. Grzegorz Królczyk, światowy ranking Research.com bierze pod uwagę osiągnięcia ośrodków naukowych, ale analizuje także osobno dorobek każdego naukowca: zbudowany jest na podstawie publikacji naukowych, ale tylko tych dotyczących inżynierii mechanicznej.

W najnowszej, drugiej edycji rankingu, w gronie prawie 550 politechnicznych szkół wyższych, znalazło się sześć polskich uczelni. Najwyżej notowana jest Politechnika Łódzka, następnie Politechnika Lubelska, Politechnika Opolska, Politechnika Białostocka, AGH i Politechnika Gdańska. W skali światowej polskie uczelnie zajmują odpowiednio 237, 250, 259, 329, 467 i 529 miejsce.

„To dla nas bardzo duża satysfakcja, która pokazuje, że obrany 3,5 roku temu kurs jest prawidłowy. Politechnika się rozwija, zwłaszcza w obszarze naukowym. Zajęliśmy trzecie miejsce w Polsce i 259 na świecie w obszarze, który jest dla nas bardzo ważny, prestiżowy. Mamy duże doświadczenie w inżynierii mechanicznej, to jeden z naszych głównych obszarów. Wyniki rankingu to informacja zarówno dla uczniów szkół średnich, jak i przemysłu, że w najmniejszym województwie w kraju jest silna uczelnia techniczna, która kształci na poziomie światowym. Ten wynik nie wziął się znikąd, stoją za nim osoby, które mają odpowiednią wiedzę, kwalifikacje, kompetencje” – podkreśla prof. Grzegorz Królczyk.

Ranking bierze pod uwagę osiągnięcia ośrodków naukowych, ale analizuje także osobno dorobek każdego naukowca: zbudowany jest na podstawie publikacji naukowych, ale tylko tych, dotyczących inżynierii mechanicznej. W pierwszej polskiej dziesiątce są prof. Grzegorz Królczyk i prof. Munish Gupta.

autor: Marek Szczepanik

Logo PAPZamieszczone na stronach internetowych portalu https://opoka.org.pl/ i https://opoka.news materiały sygnowane skrótem „PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Fundację Opoka na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

reklama

reklama

reklama