Insynuacje o możliwości sfałszowania wyborów. Żaryn: szerzenie ich to osłabianie państwa

Szerzenie insynuacji o możliwości sfałszowania wyborów to osłabianie państwa – ocenił na Twitterze pełnomocnik rządu ds. bezpieczeństwa przestrzeni informacyjnej RP Stanisław Żaryn. Takie podejrzenia kolportowane są przynajmniej od początku 2023 r. - wskazał.

Żaryn w poniedziałek w serii wpisów zaznaczył, że coraz częściej w mediach pojawiają się wypowiedzi zawierające insynuacje, które mogą rzutować na wiarygodność nadchodzących wyborów.

„Niektórzy politycy wskazują, że wybory będą «sfałszowane». Podobne podejrzenia kolportowane są przynajmniej od początku roku 2023” – napisał sekretarz stanu w kancelarii premiera.

Do wpisów dołączył grafiki ze zrzutami stron internetowych m. in. TokFM z wypowiedziami Leszka Millera, onet.pl – Lecha Wałęsy i gazety.pl z opracowaniem wywiadu Donalda Tuska dla Newsweeka.

„Działania takie mogą skutkować osłabieniem wiarygodności państwa polskiego, w szczególności zaś instytucji odpowiedzialnych za bezpieczeństwo wyborów” – ocenił minister w KPRM.

W ocenie Żaryna skutkiem takich wypowiedzi będzie stworzenie „tła informacyjnego, które po wyborach może zostać wykorzystane do szerzenia chaosu oraz destabilizowania państwa, a nawet kwestionowania wyników wyborów”. „Buduje to również podatność na wpływy obcych państw” – dodał.

„Kolportowanie insynuacji oraz absurdalnych podejrzeń należy oceniać jako ryzyko dla bezpieczeństwa procesu wyborczego w Polsce” – zaznaczył we wpisach.

Według zastępcy ministra koordynatora służb specjalnych „szerzenie podobnych insynuacji to osłabianie państwa”.

W poniedziałek mija 474. dzień rosyjskiej napaści na Ukrainę. Agresja rozpoczęła się 24 lutego 2022 r.

Logo PAPZamieszczone na stronach internetowych portalu https://opoka.org.pl/ i https://opoka.news materiały sygnowane skrótem „PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Fundację Opoka na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

reklama

reklama

reklama

reklama

reklama

reklama