Bez Tolkiena, Szekspira, Sienkiewicza i Mrożka. Dziś ostatni dzień konsultacji w sprawie listy lektur

Na stronie Ministerstwa Edukacji Narodowej można jeszcze zgłaszać poprawki do planów zmian w liście lektur szkolnych. Resort chce wyrzucić klasykę, w tym wiersze Mickiewicza, dramat „Romeo i Julia” oraz przypowieści biblijne, a także wywiady z Janem Pawłem II.

Celem zmian jest ograniczenie obowiązkowego zakresu treści nauczania. 19 lutego to ostatni dzień, w którym - poprzez formularz na stronie MEN - można przesłać opinie, spostrzeżenia i sugestie do propozycji ograniczenia wymagań w podstawie programowej. Po ich analizie mają być przygotowane projekty rozporządzeń ministra edukacji w sprawie podstawy programowej kształcenia ogólnego. Resort przewiduje, że w kwietniu projekty trafią do konsultacji społecznych i uzgodnień międzyresortowych, a w czerwcu zostaną podpisane przez ministra edukacji.

W szkole ponadpodstawowej - jak wskazano - niektóre lektury z zakresu podstawowego przeniesiono do rozszerzonego. Eksperci uzasadniają, że utwory, które zaproponowali na listę lektur uzupełniających, zostały wybrane przede wszystkim ze względu na „ich walory edukacyjne i wychowawcze oraz poruszaną tematykę, która dotyczy problemów współczesnego świata”.

Z listy obowiązkowych lektur dla uczniów klas IV-VI wykreślono m.in. „Powrót taty” Adama Mickiewicza, „Katarynkę” Bolesława Prusa i „Z pamiętnika Zofii Bobrówny” Juliusza Słowackiego. W wykazie pozostał „Pan Tadeusz” Mickiewicza, ale tylko we fragmentach, bez opisów zwyczajów i obyczajów, polowań i koncertu Jankiela. Eksperci proponują też wykreślenie pieśni i piosenek patriotycznych, a także biblijnych przypowieści o siewcy oraz o pannach roztropnych.

W klasach VII-VIII zaproponowano skreślenie m.in.: „Żony modnej” Ignacego Krasickiego, „Reduty Ordona” i „Śmierci Pułkownika” Adama Mickiewicza, „Syzyfowych prac” Stefana Żeromskiego oraz wierszy Cypriana Kamila Norwida.

Obowiązkowe do tej pory „Quo vadis” Henryka Sienkiewicza przepisano do lektur uzupełniających. Zaproponowano, by z listy wykreślić m.in. „Janka Muzykanta” tego autora, a także pozycji: „Król Maciuś Pierwszy” Janusza Korczaka, „Księga dżungli” J.R. Kiplinga, „Nie lękajcie się! Rozmowy z Janem Pawłem II” André Frossarda.

Eksperci proponują też zmiany w branżowych szkołach I i II stopnia. W pierwszych z obowiązkowej listy zniknęłyby m.in. „Pamiętniki" (fragmenty) Jana Chryzostoma Paska, „Romeo i Julia” Williama Szekspira, „Hymn do miłości ojczyzny” Jana Krasickiego oraz tom I („Jesień”) „Chłopów” Władysława Stanisława Reymonta. W drugich m.in. omawiane we fragmentach: „Odyseja” Homera, „Kronika polska” Galla Anonima, „Boska komedia” Dante Alighieriego, a także „Konrad Wallenrod” Adama Mickiewicza i „Nie-Boska komedię” Zygmunta Krasińskiego.

Powyższych tytułów nie czytaliby też uczniowie techników i liceów ogólnokształcących, choć w ich wypadku część pozycji miałaby dołączyć do uporządkowanych chronologicznie lektur uzupełniających w części podstawowej, np. I tom „Chłopów” Reymonta. Do części rozszerzonej - m.in. „Odyseja” i „Nie-Boska komedia”.

Z poziomu rozszerzonego zniknęłyby m.in.: „Chmury” Arystofanesa, „Eneida” (fragmenty) Wergiliusza, „Wyznania” (fragmenty) św. Augustyna, „Lilla Weneda” Słowackiego, a także opowiadania Sławomira Mrożka. Z wybranych utworów poetyckich z romantycznej literatury europejskiej zaproponowano wykreślenie wierszy angielskich poetów.

Ostatnie zmiany na listach szkolnych lektur wprowadzono rozporządzeniem obowiązującym od 1 września 2021 r., podpisanym przez Przemysława Czarnka, szefa ówczesnego Ministerstwa Edukacji i Nauki. Wśród propozycji pojawiła się wówczas m.in. pierwsza część „Władcy pierścieni”, którą teraz resort chce usunąć.

Teraz na listę trafiły „Opowiadania bizarne” i „Bieguni” Olgi Tokarczuk, „Rzeczy, których nie wyrzuciłem” Marcina Wichy i „Nie ma” Mariusza Szczygła.

Autor: Paulina Kurek

Logo PAPZamieszczone na stronach internetowych portalu https://opoka.org.pl/ i https://opoka.news materiały sygnowane skrótem „PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Fundację Opoka na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

 

« 1 »

reklama

reklama

reklama