„Byli żywą Ewangelią, niosącą miłość”. Bohaterowie najnowszego filmu Opoki zaniosą to przesłanie w świat!

„Miłość może triumfować w czasach zła" – to przesłanie zaniosą światu bohaterowie dokumentu Fundacji Opoka: rodzina Ulmów, ks. Godlewski, m. Getter. W kościele Wszystkich Świętych odbyła się premiera filmu „Ratuję człowieka. Ludzie Kościoła wobec zagłady". Dokument obejrzą miliony widzów telewizji EWTN na całym świecie.

Oparty głównie na zdjęciach i dokumentach archiwalnych dokument „Ratuję człowieka. Ludzie Kościoła wobec zagłady” ukazuje postawy Polaków ratujących Żydów, skupiając się na tych, którzy tę pomoc nieśli m.in. bł. Rodzinie Ulmów, m. Matyldzie Getter czy ks. Marcelim Godlewskim.

Premiera filmu o Polakach ratujących Żydów odbyła się 30 września w historycznym miejscu – w kościele Wszystkich Świętych, w którym dzięki ks. Marcelemu Godlewskiemu schronienie otrzymało około 100 Żydów.

„Oznaczony został Medalem Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata, ale tak naprawdę tym medalem powinni być oznaczeni także ci, którzy z nim współpracowali, chociażby sekretarz parafii, pan Wyrzykowski, który fizycznie te metryki fałszywe wypisywał” – powiedział proboszcz ks. Piotr Waleńdzik. „I tak moglibyśmy mnożyć tych, którzy byli potrzebni, aby współpracować, aby pomagać” – dodał.

Ks. Piotr Waleńdzik podkreślił, że miejsce, w którym odbywa się premiera, jest szczególne. Kościół Wszystkich Świętych został – jako pierwszy w Polsce odznaczony zaszczytnym tytułem „House of Life”, czyli „Dom Życia”.

Przypomniał także, jak wielkim heroizmem musiały wykazać się osoby, które niosły pomoc Żydom, ryzykując swoje życie, stając w sytuacjach granicznych.

„To były wielkie dramaty moralne. Niektórzy być może nie podejmowali się tego dzieła, nie dlatego, że mieli jakieś wrogie czy obojętne nastawienie, ale właśnie pod ciężarem konsekwencji, których byli świadomi, które mogły spotkać nie tylko ich, ale innych, żyjących obok” – powiedział. „Tymbardziej postawy takie jak rodzina Ulmów, m. Getter czy ks. Godlewski są wzorem do naśladowania"  dodał.

Obecna na premierze s. Teresa Antonietta Frącek, archiwistka Zgromadzenia Sióstr Franciszkanek Rodziny Maryi w Warszawie, zwróciła uwagę, że tytuł filmu „Ratuję człowieka” to słowa m. Matyldy Getter, które wypowiedziała, kiedy spotkała się z koniecznością ratowania Żydów.

„Była żywą Ewangelią, niosącą miłość. Będziesz miłował – to przesłanie dla nas wszystkich. Matka Getter dożyła 98 lat, nigdy nie przyznała się, ilu Żydów uratowała. Mamy około 800 potwierdzonych przypadków, ale do dzisiaj zgłaszają się uratowani w czasie wojny Żydzi. Nie tylko ocaleni, ale ich dzieci i wnuki, szukający swoich korzeni. To są bardzo wzruszające historie, nie ma obecnie kontynentu, na którym nie byłoby Żydów i ich potomków, ocalonych przez m. Getter” – powiedziała.

Iwo Bender, przedstawiciel EWTN na Europę Środkową i Wschodnią podkreślił, że produkcje Fundacji Opoka wpisują się w misję Telewizji Wiekuistego Słowa, którą jest opowiadanie historii Polski przez pryzmat jej wielkich świętych.

„Świat bardzo często nie zna historii Polski, bo nie ma kto jej przekazać. Dzięki naszej współpracy z Fundacją Opoka ludzie na całym świecie mogą dowiedzieć się , jak miłość zatriumfowała w czasach – wydawałoby się – ostatecznego zwycięstwa zła” – zauważył Iwo Bender.

Przedstawiciel EWTN dodał, że Telewizja Wiekuistego Słowa to większa sieć medialna na całym świecie. „Jesteśmy obecni w ponad 400 milionach domów w ponad 160 krajach. Dwa poprzednie dokumenty o bł. Stefanie Wyszyńskim i o. Kolbe dotarły do ogromnej liczby widzów na całym świecie” – mówi.

„Ratuję człowieka” to trzecia filmowa produkcja Fundacji Opoka w ramach projektu „Polska energia zmienia świat”, którego ideą jest promowanie historii Polski przez pryzmat polskich świętych. Film jest skierowany do zagranicznych odbiorców. W dystrybucję filmu – podobnie jak w poprzednich produkcjach – zaangażowana jest telewizja EWTN. W ubiegłych latach swoje premiery miały filmy: „Rycerz” o o. Kolbe i „Będziesz miłował” o bł. Stefanie Wyszyńskim.

W uroczystej premierze uczesniczyli m.in. przedstawiciele Konferencji Episkopatu Polski, telewizji EWTN, siostry ze Zgromadzenia Sióstr Rodziny Maryi, przedstawiciele Instytutu Solidarności i Męstwa im. Witolda Pileckiego, Centrum Informacji i Edukacji o Polakach ratujących Żydów oraz zaproszenie goście.

 

 

 

« 1 »

reklama

reklama

reklama

reklama