Projekt ustawy znoszącej kary za aborcję przepadł m.in. dzięki głosom Polskiego Stronnictwa Ludowego. Czy Ludowcy zmienili zdanie? Tak twierdzą niektórzy proaborcyjni politycy.
Prawdopodobnie jeszcze w styczniu Nadzwyczajna Komisja do rozpatrzenia projektów ustaw dotyczących przerywania ciąży ponownie zajmie się projektem ustawy przewidującym pełną dekryminalizację aborcji na życzenie do 12. tygodnia ciąży. Projekt podpisany przez przedstawicieli klubów parlamentarnych tworzących koalicję rządzącą jest wiernym odtworzeniem treści projektu Lewicy, który został już raz odrzucony przez parlament.
Będzie zmiana?
„Podstawowymi założeniami projektu są zniesienie odpowiedzialności karnej za dokonanie aborcji na życzenie do 12. tygodnia ciąży oraz faktyczna legalizacja działalności organizacji proaborcyjnych – zniesienie odpowiedzialności za pomoc w nielegalnej aborcji, a także osłabienie ochrony prawnej kobiet”
– tłumaczy Katarzyna Gęsiak z Ordo Iuris.
W zeszłym roku projekt upadł, bo przeciwko niemu zagłosowała część posłów PSL. Tymczasem Urszula Pasławska z tej partii twierdzi, że część jej partyjnych kolegów może zmienić zdanie, jeśli przepisy zostaną doprecyzowane. Ona sama już za pierwszym razem zagłosowała za aborcją.
Trzecia Droga, do której należy PSL złożyła w Sejmie projekt przywracający niekonstytucyjną przesłankę eugeniczną, czyli przepisy zezwalające na zabicie poczętego dziecka podejrzanego o chorobę. Rzecznik klubu TD twierdzi, że oba projekty mogą zostać poparte przez posłów ugrupowania.
Śmierć bez kary
Projekt Lewicy przedstawiany jest niekiedy jako kompromisowy. Sprawia on jednak, że
aborcja na życzenie w pierwszych 3 miesiącach ciąży staje się bezkarna.
Jak zauważa w swpojej analizie Ordo Iuris, oznacza on też „zniesienie odpowiedzialności karnej za przeprowadzenie aborcji przez osobę nieposiadającą wykształcenia medycznego lub w warunkach urągających określonym wymogom sanitarnym, minimalizację odpowiedzialności karnej sprawców przestępstw udzielenia pomocy lub nakłaniania do nielegalnej aborcji i zniesienie odpowiedzialności z art. 154 Kodeksu karnego sprawców dokonujących aborcji skutkującej śmiercią kobiety”.
Źródło: ordoiuris.pl, rynekzdrowia.pl
Dziękujemy za przeczytanie artykułu. Jeśli chcesz wesprzeć naszą działalność, możesz to zrobić tutaj.