Noc Chwały, „Czuwajmy z Maryją” na Jasnej Górze czy „Sylwester z Ubogimi” organizowany przez kleryków. Pomysłów na to, jak można spędzić ostatnią noc roku w duchu chrześcijańskich wartości, nie brakuje. 31 grudnia wiele wspólnot, parafii i domów rekolekcyjnych zaprasza katolików na organizowane przez siebie sylwestrowe wydarzenia.
Wielki Bal Sylwestrowy bez alkoholu to wydarzenie, które odbędzie się w Opolu. Impreza skierowana jest do osób, które chcą wejść w Nowy Rok w dobrym nastoju wspaniałej zabawy, jednak bez wspomagania się napojami wyskokowymi. Wydarzenie zorganizowane przez Stowarzyszenie Rodzin Katolickich Diecezji Opolskiej, rozpocznie się o godz. 19:30 w auli Domu Katechetycznego przy opolskiej katedrze.
Organizatorzy podkreślają, że chcą udowodnić, iż Sylwester bez alkoholu może być równie wesoły i pełen wrażeń. „To doskonały wybór dla wszystkich, którzy chcą przywitać 2025 rok w wyjątkowy i świadomy sposób. Do tej pory było tak, że śpiewaliśmy kolędę Bóg się rodzi o 24:00 z zimnymi ogniami lub ze świeczkami, żeby podkreślić ten moment rozpoczęcia roku. Później życzenia, więc w zasadzie tradycyjnie. Różnica polega tylko na tym, że nie ma tej lampki szampana” – wyjaśnił Mirosław Jaworowski, wiceprezes Stowarzyszenia Rodzin Katolickich Diecezji Opolskiej.
Najpierw Msza, potem bal
Warszawska Parafia Rzymskokatolicka św. Tadeusza Apostoła na Sadybie, zaprasza wiernych do udziału w balu sylwestrowym, którego motywem przewodnim są włoskie lata 80. Uroczystość rozpocznie Msza św. dziękczynna o godzinie 18:00, o 19:00 odbędzie się Eucharystia dla uczestników zabawy sylwestrowej, a później bal. Organizatorami wydarzenia są Wspólnota Akademicka Tadeusz oraz Wspólnota Powstań i Świeć.
Parafia pw. NMP Królowej Polski w Jarosławiu organizuje „Domówkę u Królowej”. Wspólną zabawę poprzedzi Msza św. na zakończenie roku o godzinie 16.00. Dalsza część wydarzenia, czyli radosna zabawa, odbędzie się na Auli Fatimskiej (sali nad kościołem).
Już po raz siódmy w Krakowie odbędzie się „Sylwester z Ubogimi”. Blisko 250 osób w potrzebie spędzi tę noc w atmosferze wspólnoty, modlitwy, ciepłego posiłku i radości. Na uczestników czeka pięknie udekorowana sala, smaczne i gorące jedzenie serwowane na wynajętej zastawie, a także wspólne świętowanie Eucharystii o północy. Całość dopełnią zabawa z wodzirejem oraz serdeczna pomoc wolontariuszy. Organizatorem wydarzenia jest Stowarzyszenie „Sylwester z Ubogimi”, które każdego roku tworzy przestrzeń, gdzie osoby potrzebujące mogą doświadczyć wsparcia, życzliwości i nadziei.
„Najważniejszym celem organizowanego wydarzenia jest spotkanie z potrzebującymi, którzy są często pomijani w społeczeństwie i traktowani z góry. Każdy gość jest otoczony opieką i szacunkiem bez względu historię życia. Dodatkowym celem całego wydarzenia jest uwrażliwienie społeczeństwa na problem ubóstwa i bezdomności” – powiedziała Magdalena Ziemska, współorganizatorka inicjatywy.
Już jedenasty raz Sylwester z ubogimi odbędzie się w katowickiej parafii pod wezwaniem św. Piotra i Pawła przy ul. Mikołowskiej. Pomysłodawcami wydarzenia byli klerycy Wyższego Seminarium Śląskiego w Katowicach. Impreza organizowana jest przez wolontariuszy w różnym wieku i pochodzących z różnych rejonów Polski. „Inicjatywa może odbywać się wyłącznie dzięki hojności darczyńców, sponsorów (szkoły, firmy, organizacje) oraz wielkiemu sercu wolontariuszy, którzy zamiast “tradycyjnych” sylwestrowych zabaw wybierają pomoc tym najbardziej potrzebującym” – podkreśliła Katarzyna Mańka, jedna z organizatorek.
O północy goście i wolontariusze wezmą udział we Mszy św. poprzedzonej spowiedzią i świadectwem osoby, która zmagała się z podobnymi problemami, ale udało jej się wyjść z tej trudnej sytuacji.
Sylwester z wartościami
Kolejna edycja Sylwestra z wartościami odbywa się także w Akademii Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu, powołanej przez o. Tadeusza Rydzka. Jak przekazuje Radio Maryja, już w niedzielę ruszyły tam sylwestrowe spotkania z cyklu „Życie to … coś więcej”. Wydarzenie potrwa cztery dni, w trakcie których zaplanowano m.in. warsztaty taneczne, muzyczne i psychologiczne, spotkania z zaproszonymi gośćmi oraz wspólne, radosne przywitanie Nowego Roku. Nie zabraknie modlitwy i przestrzeni dla ducha.
„To również czas pewnego rodzaju dnia skupienia, kiedy chcemy się zatrzymać w pędzie dnia codziennego i podjąć refleksję nad sobą. Będzie sporo czasu, który będzie można spędzić u Tego, który jest najlepszym nauczycielem. Modlitwa będzie przeplatać czas spotkania sylwestrowego w Toruniu. Chcemy w klimacie modlitwy, zawierzenia podziękować za to, co przyniósł ten mijający rok. Chcemy także złożyć ten bezcenny dar, jaki otrzymaliśmy od Boga w postaci życia i czasu, u Jego stóp, aby błogosławił nam na to, co przed nami” – podkreślił organizator wydarzenia, o. Dawid Wilczyński CssR.
„Czuwajmy z Maryją” na Jasnej Górze
Jasna Góra pożegna stary rok na modlitwie i modlitwą powita nowy 2025 rok. W sylwestrowy wieczór po Apelu, o godz. 21.30, w Kaplicy Matki Bożej, rozpocznie się nocne czuwanie połączone z konferencją „Maryja, Gwiazda Nadziei” opartą o encyklikę Benedykta XVI „Spe salvi” o nadziei chrześcijańskiej. Następnie odbędzie się adoracja Najświętszego Sakramentu, Eucharystia o północy oraz modlitwa o pokój. Czuwanie zakończy się ok. 4.00 nad ranem. Tradycyjne, 31 grudnia, na zakończenie roku odprawione zostaną nieszpory o godz. 17.00 w Bazylice.
Sylwestrowa noc Chrześcijańskich Singli
Sylwestrowa noc Chrześcijańskich Singli to propozycja dla osób, które szukają swojej drugiej połówki, wyznającej te same wartości. Wydarzenie odbędzie się w warszawskiej Kawiarni Agere Contra na ul. Chłodnej 2/18. - Gwarantujemy porywającą muzykę, wartościowych ludzi i zabawę do rana. Będziemy bawić się w szczególności przy gorących hitach lat 70., 80., 90. Czekają na Was zabawy integracyjne w jednej sali, a w drugiej impreza taneczna. Koncert życzeń z dedykowanymi piosenkami – zachęcają organizatorzy.
Noc Chwały
W Lublinie kolejny raz odbędzie się Noc Chwały. To ekumeniczna, chrześcijańska inicjatywa, która składa się ze Szkoły Rozeznawania i Chrześcijańskiego Sylwestra. - Noc chwały to spotkanie wielu wspólnot, z których każda ma do opowiedzenia swoją, niepowtarzalną historię, mnóstwo cennych doświadczeń, nietuzinkowych pomysłów i pasji, którymi może się dzielić z innymi, inspirować i motywować do działania – podkreśla dr Anna Saj, zaangażowana w tę inicjatywę. Organizatorzy podkreślają, że w tym roku nie zabraknie: „merytorycznych nauczań mówców z Polski, opartych na ich życiowym doświadczeniu życia w Kościele; warsztatów o różnej tematyce prowadzonych przez specjalistów w swojej dziedzinie; przestrzeni na indywidualne spotkanie z żywym Bogiem podczas Eucharystii, czy uwielbienia”. Dodają, że jest to dobre miejsce „aby poznać wspaniałych ludzi z całej Polski i nawiązać Boże relacje”.
Źródło: KAI