Abp Filipazzi na 25-lecie Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia”: Pamiętajcie o wdzięczności wobec Boga i bliźnich

Kultywowanie postawy wdzięczności wobec Boga podtrzymuje w nas poczucie naszej zasadniczej zależności od Niego; pomaga nam nie marnować Jego darów; zachęca nas do odwzajemniania wielkiej miłości – podkreślił Nuncjusz Apostolski w Polsce abp Antonio Guido Filipazzi w homilii podczas Mszy św. z okazji 25-lecia Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia”.

Abp Filipazzi w homilii podkreślił rolę Eucharystii w nauczaniu św. Jana Pawła II. „Dobrze wiemy, że jednym z fundamentalnych wymiarów życia i nauczania św. Jana Pawła II była Eucharystia. Wielu z nas, tutaj obecnych, ma żywe wspomnienie jego głębokiego skupienia podczas celebrowania i adoracji tej wielkiej tajemnicy Ciała i Krwi Pańskiej” – zaznaczył.

Nuncjusz Apostolski w Polsce, w kontekście przeżywania 25-lecia Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia”, zwrócił uwagę, że „celebracja Eucharystii jest najlepszym sposobem na przeżycie każdej rocznicy, czyli wydarzenia, które jednocześnie pozwala nam spojrzeć w przeszłość i podziękować, a także skierować wzrok ku przyszłości, prosząc Boga o pomoc w tym, co nas czeka”.

Skupił się zatem na dwóch wymiarach Eucharystii, jakimi są: dziękczynienie i przebłaganie. Powołując się na Katechizm Kościoła Katolickiego zwrócił uwagę, że Msza Święta jest „eucharystią-dziękczynieniem” (por. KKK 1328).

„A ponieważ Bóg zazwyczaj dokonuje swojego dzieła poprzez konkretne osoby, nasza wdzięczność podczas Mszy staje się również pamięcią i wdzięcznością wobec tych, którzy byli w przeszłości i są obecnie narzędziami Boga w Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia” – podkreślił abp Filipazzi.

Nuncjusz Apostolski w Polsce przywołał słowa papieża Franciszka, który podczas modlitwy Anioł Pański, 8 października 2023 roku, zadał do wiernych pytania: „Czy zdaję sobie sprawę z tego, że otrzymałem w darze życie i wiarę? Czy zdaję sobie sprawę, że ja sam, ja sama jestem darem? Czy wierzę, że wszystko zaczyna się od łaski Pana? Czy rozumiem, że zostałem nią obdarzony bez zasług, umiłowany i zbawiony bezinteresownie? A przede wszystkim, czy w odpowiedzi na łaskę potrafię powiedzieć: dziękuję?”.

Kultywować postawę wdzięczności

Zwracając się do młodych zachęcił, aby nie zapominali o postawie wdzięczności wobec Boga i bliźnich, „zwłaszcza w kontekście kulturowym takim jak nasz, w którym człowiek czuje się całkowicie autonomiczny i samowystarczalny”.

„Kultywowanie postawy wdzięczności wobec Boga podtrzymuje w nas poczucie naszej zasadniczej zależności od Niego; pomaga nam nie marnować Jego darów; zachęca nas do odwzajemniania wielkiej miłości, jaką Bóg zawsze nam okazuje; pobudza nas do bycia misjonarzami”.

Odnosząc się natomiast do drugiego wymiaru Eucharystii, jakim jest przebłaganie, zadał pytanie, o co prosić z okazji 25. rocznicy powstania Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia”. „Patrząc na sytuację społeczeństwa zachodniego, być może nieco prowokacyjnie, miałbym ochotę zaprosić Was, abyście prosili Pana, aby również w przyszłości byli młodzi ludzie!” – zachęcił abp Filipazzi.

Walczyć z kulturą egoizmu

Dodał zarazem, że żyjemy aktualnie w świecie, który „nieubłaganie się starzeje, ponieważ na różne sposoby nie rodzi i nie chce rodzić nowego życia”. „Święty Jan Paweł II tak bardzo walczył z tym trendem, który był dla niego wyrazem tego, co nazywał «kulturą śmierci»! Błagajmy więc Pana, aby dał każdemu z nas i wszystkim – zwłaszcza tym, którzy mają władzę i wpływ na życie społeczne – jasną wizję i niezłomną odwagę do walki z kulturą egoizmu, która na różne sposoby odrzuca życie” – podkreślił Nuncjusz Apostolski w Polsce.

Abp Filipazzi prosił dla młodych, którzy często czują się i są „postrzegani jako nosiciele nowego i lepszego podejścia do rzeczywistości", o łaskę budowania kultury życia. Jednocześnie podkreślił, że będzie to możliwe tylko wtedy, „gdy wszyscy będziemy żyć zgodnie z perspektywą wyrażoną przez Sobór Watykański II, nad którą tak wiele rozmyślał i którą proponował święty Jan Paweł II: «Człowiek... nie może w pełni odnaleźć siebie, jeśli nie poprzez szczere oddanie siebie»” (GS 24).

„Niech Pan pomoże Wam zrozumieć, że «prawdziwe bogactwo nie polega na posiadaniu czegoś, ani nawet na dawaniu czegoś, ale na zdolności do oddania siebie»” (Jan Paweł II, Przemówienie, 10.05.1988) – zaznaczył abp Filipazzi, przytaczając słowa Papieża Polaka.

Źródło: KAI

« 1 »

reklama

reklama

reklama

reklama