Kard. Schönborn przerażony zamachem na modlących się chrześcijan w Egipcie

„Każdy, kto ma ludzkie uczucia, może reagować tylko przerażeniem na fakt, że celem zamachu stali się niewinni ludzie uczestniczący w religijnych obrzędach w świątyni” - powiedział austriackiej agencji katolickiej „Kathpress” kard. Christoph Schönborn.

Z przerażeniem i współczuciem zareagował przewodniczący Konferencji Biskupów Austrii na wczorajsze zamachy bombowe przeciwko chrześcijańskim Koptom w Egipcie.

Kardynał Christoph Schönborn tuż po zamachu przekazał wyrazy współczucia i solidarności biskupowi Anba Gabrielowi, stojącemu na czele wspólnoty koptyjskiej w Wiedniu.

Jednocześnie hierarcha  zaapelował do wiernych, aby w Wielkim Tygodniu w sposób szczególny modlili się za chrześcijan koptyjskich, za ludzi w Egipcie oraz za papieża Franciszka, który pod koniec kwietnia złoży wizytę w Kairze.

W obliczu tego “niepojętego czynu” tym bardziej cieszy fakt, że mimo wszystko papież planuje swoją podróż do Egiptu, stwierdził arcybiskup Wiednia. Zwłaszcza w tych dniach jest to „bardzo mocny znak”, gdy Franciszek spotka się zarówno z chrześcijanami koptyjskimi, jak i z najwyższymi autorytetami islamu sunnickiego uniwersytetu Al.-Azhar. „Tym samym papież pokazuje, jak ważna jest droga dialogu i za to jestem mu wdzięczny”, powiedział kard. Schönborn.

W atakach terrorystycznych na dwa kościoły koptyjskie 9 kwietnia śmierć poniosło ogółem 44 osób, a około stu zostało rannych. W godzinach porannych w wypełnionym wiernymi koptyjskim kościele św. Jerzego w mieście Tanta, na północ od Kairu, zdetonowano ładunek wybuchowy, a w kilka godzin później zamachowiec-samobójca wysadził się przed katedrą św. Marka w Aleksandrii, w czasie, gdy liturgię Niedzieli Palmowej w katedrze sprawował zwierzchnik Kościoła koptyjskiego, patriarcha Tawadros II (Teodor). Do obu zamachów przyznało się tzw. Państwo Islamskie. W konsekwencji prezydent Egiptu Abdel-Fattah al.-Sisi ogłosił trzymiesięczny stan wyjątkowy. Jego decyzję musi jeszcze zatwierdzić parlament.

W październiku 2016 r. kard. Schönborn złożył oficjalną wizytę w Egipcie, gdzie spotkał się z patriarchą Tawadrosem oraz odwiedził chrześcijan koptyjskich. W programie tej wizyty była m.in. liturgia w kościele św. Piotra i Pawła sąsiadującym z siedzibą patriarchy w Kairze. W kilka tygodni później, 11 grudnia, doszło tam do zamachu bombowego, na skutek którego zginęło 25 osób.

„Okrutne zamachy bombowe na kościoły koptyjskie i śmierć niewinnych wiernych, którzy obchodzili początek Wielkiego Tygodnia”, a także akt przemocy również z ofiarami śmiertelnymi, w Sztokholmie potępił także Międzynarodowy Ośrodek Króla Abdullaha bin Abdulaziza ds. Dialogu Międzyreligijnego i Międzykulturowego (KAICIID), którego siedziba mieści się w Wiedniu. „Odrzucamy wszelką przemoc, dokonywaną w imię religii i wzywamy ludzi miłujących pokój, by występowali na rzecz praw swoich sióstr i braci” - czytamy w oświadczeniu KAICIID z 10 kwietnia.

Ośrodek króla Abdullaha ds. Dialogu Międzyreligijnego i Międzykulturowego KAICIID powstał w 2013 roku z inicjatywy Arabii Saudyjskiej, która utworzyła go wspólnie z Austrią i Hiszpanią, a status współżałożyciela-obserwatora ma Stolica Apostolska. Do zarządu wchodzi zgodnie ze statutem trzech chrześcijan i trzech muzułmanów oraz żyd, hinduista i buddysta. W listopadzie 2014 ośrodek zorganizował konferencję, na której zwierzchnicy muzułmańscy, chrześcijańscy i żydowscy potępili przemoc dżihadystów z tzw. Państwa Islamskiego.

ts (KAI) / Wiedeń

Zdjęcie: Christoph Kardinal Schönborn autor: Th1979, opublikowano na licencji: CC BY-SA 3.0

« 1 »

reklama

reklama