Zmarł kard. Miguel Obando y Bravo

W wieku 92 lat zmarł kard. Miguel Obando y Bravo SDB, emerytowany metropolita archidiecezji Managua w Nikaragui.

Wspominając tego bezinteresownego pasterza, który przez lata z ogromną wiarą poświęcał swe życie na służbę Bogu i Kościołowi, ofiarujemy modlitwy za wieczny odpoczynek jego duszy, aby Pan Jezus obdarował go niewiędnącym wieńcem chwały – napisał Papież Franciszek w specjalnym telegramie kondolencyjnym.

Kard. Obando urodził się 2 lutego 1926 r. Studiował języki klasyczne, łacinę i grekę, a następnie fizykę, matematykę i filozofię w San Salvador. Wstąpił do zgromadzenia salezjanów, gdzie kontynuował studia w zakresie teologii w Gwatemali oraz psychologii, kolejno w Kolumbii, Wenezueli i Rzymie. Po święceniach kapłańskich uczył fizyki i matematyki. Biskupem mianował go Papież Paweł VI w 1968 r. Po otrzymaniu sakry oddał się szczególnej opiece duszpasterskiej nad ubogimi farmerami w Nikaragui. Przez 6 kadencji pełnił również funkcję przewodniczącego konferencji tamtejszego episkopatu.

Dla Nikaragui kard. Obando jest symbolem oporu wobec tyranii, które miotały krajem w ubiegłym stuleciu. Krytykował w sposób otwarty polityczną dynastię Somoza, nie dając poparcia ich autokratycznym rządom. Służył także jako mediator pomiędzy rodziną Somoza, a marksistowskim ruchem Sandinistów sprzyjając początkowo socjalistom. Jednak po dojściu Sandinistów do władzy stał się ich zagorzałym przeciwnikiem. Otwarcie krytykował, jak mawiał, „bezbożny komunizm” oraz teologię wyzwolenia.

Po jego śmierci Kolegium Kardynałów liczy 212 członków w tym 115 elektorów.

Źródło: www.vaticannews.va

« 1 »

Tu możesz nas wesprzeć

Darowizna

reklama

Pekao