Uczyńcie wasz kraj przewodnim światłem pokoju, akceptacji i owocnej integracji między kulturami, religiami i narodami. Wychodząc od tożsamości każdego z nich oraz dynamiki ich życia kulturowego i obywatelskiego będziecie mogli budować wspólną przyszłość otwierając się na bogactwa, które niesie każdy człowiek.
Życzenia te Papież skierował do przedstawicieli rządu oraz społeczeństwa obywatelskiego Macedonii Północnej, z którymi spotkał się w Pałacu Prezydenckim.
Franciszek podkreślił, że prawdziwym bogactwem tego narodu jest jego wieloetniczne i wieloreligijne oblicze będące wynikiem bogatej, choć czasami także skomplikowanej historii.
Współistnienie różnych kultur i grup etnicznych czyni z was wzór
“Ten tygiel kultur i przynależności etnicznych oraz religijnych doprowadził do pokojowego i trwałego współistnienia, w którym poszczególne tożsamości potrafiły i mogły się wyrazić oraz rozwinąć nie podważając, nie uciskając czy dyskryminując innych – powiedział Ojciec Święty. - W ten sposób ukształtowały one splot relacji i sytuacji, które pod tym względem mogą was uczynić wzorem, do którego należy się odwołać, dla pokojowego i braterskiego współistnienia, zachowując różnice i wzajemny szacunek. ”
Papież zwrócił także uwagę na otwartość i gościnność narodu Macedonii Północnej, który przyjął wielu uchodźców z Bliskiego Wschodu. Dodał, że ta cecha mówi o wielkiej duszy tego narodu, który pomimo własnych niedostatków potrafi być solidarny i dzielić się dobrami z innymi. Odniósł się także do postaci św. Matki Teresy z Kalkuty, która, jak stwierdził, z miłości bliźniego uczyniła nawyższe prawo swojego życia.
Apostolat Matki Teresy był pokornym i całkowitym darem z siebie
“Chciałbym również w sposób całkiem szczególny oddać hołd jednej z waszych znamienitych współobywatelek, która pobudzona umiłowaniem Boga, uczyniła z miłości bliźniego najwyższe prawo swojego życia, wzbudzając podziw na całym świecie, rozpoczynając szczególny i radykalny sposób oddania się na służbę opuszczonym, odrzuconym, najbiedniejszym – podkreślił Franciszek. - Mam rzecz jasna na myśli tę, która jest powszechnie znana jako Matka Teresa z Kalkuty. Urodziła się na przedmieściach Skopje w 1910 r. jako Anjezë Gonxha Bojaxhiu i prowadziła swój apostolat polegający na pokornym i całkowitym darze z siebie w Indiach, a dzięki swoim siostrom dotarła do najróżniejszych granic geograficznych i egzystencjalnych.”
Źródło: www.vaticannews.va