reklama

Rosja zakazuje lekarzom namawiania rodziców do aborcji

Według najnowszych wytycznych przekazanych lekarzom przez Ministerstwo Zdrowia Rosji, nie wolno im nakłaniać kobiet do aborcji w przypadku podejrzenia wad płodu, mają natomiast przedstawiać obiektywne informacje i wskazywać na możliwość pomocy w przypadku niepełnosprawności dziecka.

Ministerstwo Zdrowia Rosji wydało w zeszłym tygodniu nową dyrektywę dotyczącą aborcji. Od tej pory lekarze nie mogą nakłaniać rodziców do aborcji lub porzucenia dziecka w przypadku wykrycia lub podejrzenia niepełnosprawności u dziecka w łonie matki.

Donosi o tym portal Prawosławne Chrześcijaństwo, na podstawie Miloserdie.ru, prawosławnego portalu o dobroczynności. Instrukcje znajdują się w zaleceniach metodycznych przesłanych przez Ministerstwo do regionalnych władz sanitarnych „do ścisłego wykonania”. Portal twierdzi, że jest w posiadaniu tego tekstu.

Dokument określa zasady komunikacji między lekarzami a kobietami w ciąży, rodzicami, przedstawicielami prawnymi i krewnymi dziecka w przypadku wykrycia u niego niepełnosprawności. Pracownicy służby zdrowia nie mogą też już przedstawiać „subiektywnego poglądu” na temat perspektyw życiowych dziecka.

Wśród informacji, które lekarz prowadzący ma teraz obowiązek przekazać, jest informacja o możliwościach uzyskania pomocy i środków wsparcia, kontaktach z organami i instytucjami pomocy społecznej oraz służbami wczesnego wspomagania - pisze Miloserdie.ru.

W maju prawosławny patriarcha Cyryl wezwał kobiety, by nie dokonywały aborcji, lecz powierzały swoje dzieci pod wychowanie Kościołowi, jeśli nie są w stanie się nimi zaopiekować.

„Kościół stale daje świadectwo o strasznym problemie - o którym stale mówię. Jest to problem aborcji, którego rozwiązanie podniesie poziom moralności osobistej i publicznej, poziom odpowiedzialności za dzieci, a także, niewątpliwie, zwiększy naszą populację i długość życia. Jesteśmy wielkim krajem i potrzebujemy, aby było nas więcej" - powiedział Patriarcha.

« 1 »
TAGI:

Tu możesz nas wesprzeć

Darowizna

Materiały z serwisu opoka.org.pl wprost na Twoją skrzynkę e-mail

Zamów

reklama