Modlitwa i sakramenty na stacji benzynowej? W Brazylii to możliwe

Zatrzymywanie się na stacji benzynowej, aby zatankować samochód, odpocząć, zjeść – to coś powszechnego dla podróżnych. Na niektórych z tych stacji w Brazylii można również uczestniczyć we Mszy św., skorzystać z sakramentu pokuty czy pomodlić się przed Najświętszym Sakramentem. Jest to możliwe, gdyż sieć stacji paliw Rede Marajó udostępniła miejsce na kaplice w swoich obiektach.

„Dzisiaj mamy siedem kaplic, ale dążymy do powstania kolejnych tam, gdzie ich nie ma. Pragniemy, aby był w nich obecny Najświętszy Sakrament, ponieważ zdajemy sobie sprawę, że jest to bardzo duża różnica. Posiadanie kaplicy to przywilej, ale posiadanie Najświętszego Sakramentu w kaplicy jest wielkim przywilejem, wielkim błogosławieństwem” – powiedziała Janeth Vaz, dyrektorka Rede Marajó, właścicielka 19 stacji w stanach Pará, Tocantins, Goiás, Mato Grosso i Minas Gerais.

W 1992 roku zbudowali pierwszą kaplicę na stacji paliw w miejscowości Nova Olinda, w stanie Tocantins, przy drodze BR-153. „W tym czasie diecezja [Tocantinópolis] nie miała biskupa, ale administrator apostolski pozwolił na umieszczenie Najświętszego Sakramentu w kaplicy. Kiedy zaczynamy budowę kaplicy, w pierwszej kolejności idziemy do proboszcza, który prosi biskupa o zgodę na posiadanie Najświętszego Sakramentu” – tłumaczy Janeth Vaz.

Kolejne kaplice zbudowano w miejscowościach: Aparecida de Goiânia (w stanie Goiás), Belém (Pará), Frutal (Minas Gerais), Centralina (Minas Gerais), Várzea Grande (Mato Grosso) i Santana do Araguaia (Pará). W kaplicach odbywają się cotygodniowe Msze oraz czeka ksiądz gotowy na spotkanie z ludźmi, aby porozmawiać, wspólnie pomodlić się czy wysłuchać spowiedzi.

Otwarcie kaplic ułatwia praktyki religijne przede wszystkim zawodowym kierowcom, którzy spędzają dużo czasu w drodze.

ks. ak (KAI Rio de Janeiro) / Goiânia
 

« 1 »

reklama

reklama

reklama