Raport za 2021 r.: Afryka w centrum prześladowań; rosnąca chrystianofobia w Europie

Raport PKWP wskazuje, że narastają prześladowania chrześcijan na całym świecie, a szczególnie w Afryce. Coraz groźniejsza sytuacja jest także w Libanie. W Europie nie jest lepiej - chrześcijanie spychani są na margines życia społecznego.

Obszarem najkrwawszych prześladowań chrześcijan pozostaje Afryka. Pogłębia się kryzys ekonomiczny w Libanie, co w najbliższych latach może przyczynić się do ucieczki setek tysięcy wyznawców Chrystusa z Bliskiego Wschodu. Nową sytuacją jest rosnąca chrystianofobia w Europie. Polska sekcja PKWP wspólnie z Uniwersyteckim Centrum Badań Wolności Religijnej UKSW podsumowały 2021 rok.

Raport Papieskiego Stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie wskazuje, że blisko 4 mld ludzi żyje dziś w 26 krajach uznawanych za najbardziej dotknięte naruszeniami wolności religijnej. To więcej niż połowa światowej populacji. Na mapie prześladowań, stworzonej przez PKWP, dominują kraje Afryki, Bliskiego Wschodu i Azji. „Krwawe prześladowania obejmują ok. 200 mln chrześcijan, którzy żyją w sytuacji zagrożenia życia, zdrowia, utraty majątku, przesiedlenia i konwersji” – wyjaśnia Tomasz Zawal, dyrektor biura regionalnego w Poznaniu.

„Wszystkie organizacje, które monitorują wolność religijną na świecie, zgadzają się co do jednego: chrześcijanie są religią najbardziej prześladowaną” – podkreśla ks. prof. Waldemar Cisło, dyrektor sekcji polskiej PKWP. Przypomina o działaniach podejmowanych przez Ojca Świętego Franciszka. „Choćby w Egipcie, kiedy razem z przełożonymi Uniwersytetu Al-Azhar, najważniejszego dla świata islamu, próbował znaleźć jakieś rozwiązanie, aby religia nigdy nie służyła sianiu nienawiści, sianiu wojny” – tłumaczy. Papież podpisał z Wielkim Imamem Ahamadem Al-Tayyibem, przywódcą sunnickiego świata muzułmańskiego, „Dokument o ludzkim braterstwie dla pokoju światowego i współistnienia”. W marcu 2021 roku przybył z pielgrzymką do Iraku, gdzie również dążył do dialogu z islamem.

Do krajów Afryki, gdzie dochodzi do najkrwawszych prześladowań, należą Nigeria, Libia, Niger, Mali, Czad, Burkina Faso, Kamerun, Demokratyczna Republika Konga, Somalia i Mozambik. W ostatnich latach wszędzie tam sytuacja uległa pogorszeniu.

„Po upadku reżimu Kadafiego z magazynów libijskich zniknęło ponad milion sztuk broni automatycznej” – wyjaśnia Tomasz Zawal i tłumaczy, że na skutek tego w Afryce pogłębił się terror. Pytany o kraj, w którym sytuacja chrześcijan na Czarnym Lądzie w roku 2021 była najtrudniejsza, wskazuje na Nigerię. „200 mln mieszkańców, 100 mln wyznawców islamu, 100 mln chrześcijan. Pas środkowy jest w tej chwili obszarem planowanego ludobójstwa” – mówi. Za terror wobec chrześcijan odpowiadają terroryści z Boko Haram. „To ok. 8 tys. ludzi” – wskazuje dyrektor regionalnego biura PKWP w Poznaniu. Wyjaśnia, że Boko Haram „zabrania wszystkiego, co zachodnie, przede wszystkim edukacji kobiet i dziewcząt”.

Okrutnych zbrodni doświadczają chrześcijanie w Mozambiku. Islamiści wymordowali tam tysiące osób, setki tysięcy zmusili do opuszczenia swoich domów. Dyrektor biura PKWP w Poznaniu zauważa, że „Mozambik jest bogaty w złoża ropy naftowej i inne kopaliny”, co również ma wpływ na pogłębiający się terror. Dodaje, że są „światowe koncerny wykorzystujące animozje etniczne, czasem podlewając je animozjami religijnymi, by uzyskać dostęp do surowców”. „To próba czerpania zysków bez względu na koszty” – podkreśla.

Regionem, który od lat budzi silny niepokój polskiej sekcji PKWP pozostaje Bliski Wschód. Ks. prof. Waldemar Cisło przypomina, że jeszcze w 2003 roku w Iraku mieszkało 1,5 mln chrześcijan. „Dzisiaj jest ich grubo poniżej 100 tys.” – mówi. W Syrii przed wojną na „22 mln mieszkańców od 10 do 15 proc. stanowili chrześcijanie” – dodaje. Przypomina, że „ponad połowa z nich wyemigrowała lub musiała uciekać”. Scenariusz, jaki zrealizował się w Iraku i Syrii, teraz może powtórzyć Liban. Poprzedni rok tylko pogłębił kryzys. Zamknięte mogą zostać szkoły katolickie, dramatycznie drożeje paliwo, mieszkańcy mają prąd zaledwie przez godzinę w ciągu dnia.

Poprawie nie uległa też sytuacja chrześcijan w Arabii Saudyjskiej. „Chrześcijanie są tam tanią siłą roboczą, która utrzymuje gospodarkę” – wyjaśnia Tomasz Zawal. Przyjeżdżają z Indii, Filipin, Bangladeszu. Rozpoczynają pracę na pograniczu niewolnictwa. „Tzw. sponsor, czyli ten, dzięki komu pracownik uzyskał wizę, zabiera jego paszport. Ogranicza mu możliwość przemieszczania się” – mówi dyrektor regionalnego biura PKWP. Przypomina, że z Arabii Saudyjskiej docierają do nas informacje o wykorzystywaniu seksualnym kobiet i dramatycznych karach za drobne przewinienia. „Zbicie talerza może skutkować obcięciem ręki” – wyjaśnia.

Ks. prof. Waldemar Cisło, dyrektor sekcji polskiej Papieskiego Stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie podkreśla, że założone przez niego Uniwersyteckie Centrum Badań Wolności Religijnej zwraca uwagę na „pogłębiające się zjawisko chrystianofobii czy alergii na chrześcijaństwo w Europie”. Dodaje, że to „nowa sytuacja, z jaką mamy do czynienia”. Wśród przykładów tego zjawiska ks. prof. Cisło wymienia „słowniczek przygotowany przez komisarz ds. równości w UE, gdzie sugerowała, by nie używać sformułowania Święta Bożego Narodzenia”. Dyrektor sekcji polskiej PKWP podkreśla, że „wyrazem arogancji Parlamentu Europejskiego wobec chrześcijan jest brak szopki bożonarodzeniowej, co wpisuje się w próbę wymazywania elementów religijnych z życia publicznego”.

Ks. prof.  Cisło wyjaśnia, że rok 2021 przybliżył nas do realizacji tragicznego scenariusza, który zapowiedział Benedykt XVI. W swoich słowach 50 lat temu mówił, że jako chrześcijanie będziemy musieli przyzwyczaić się do tego, że w Europie staniemy się mniejszością. „Jeden z protestanckich teologów w Niemczech mówi, że do 2050 1/3 z 45 tys. kościołów w tym kraju będzie zamknięta, zburzona lub sprzedana” – podkreśla dyrektor sekcji polskiej PKWP. Tłumaczy, że w „Polsce ponad 30 proc. młodzieży ze szkół średnich w ciągu roku zrezygnowało z katechezy”. „Chrześcijaństwo w Europie jest w defensywie” – podsumowuje.

Najważniejsze informacje z raportu PKWP przedstawia nagranie: https://www.youtube.com/watch?v=dYm5jVrgfn4&t=14s.

Biuro Prasowe PKWP Polska

« 1 »

reklama

reklama

reklama

reklama